Menu

urlop macierzynski

Mam jeszcze sporo czasu, ale juz sie zastanawiam jestem na l4, w czerwcu urodze no i przechodze na urlop macierzynski. No i moje pytanie teraz takie czy musze to jakos zalatwiac u pracodawcy czy gdzies? Czy moze automatycznie bede na urlopie macierzynskim, potem wiadomo chce wrocic do pracy(umowe mam na czas nieokreslony) drugie pytanie to ile beda mi placili na tym urlopie, czy tyle co teraz na l4 czyli 100%? No i kto bedzie mi placil ZUS czy pracodawca? Pytam bo nie wiem czy mam sie martwic, ze dostane wtedy mniej pieniazkow...

samanita
 657  6

Znajdź pytania na ten sam temat:

urlop macierzynski

Odpowiedzi

agaorto
Ja musiałam napisać podanie o macierzyński i oddać pracodawcy wraz z aktem urodzenia dziecka. Jeśli chodzi kasę to dostaniesz 100% ale pieniążki wypłaca ZUS a nie pracodawca. No ja akurat wychodziłam lepiej niż jak pracowałam :)
agaorto
Nie słyszałam jeszcze żeby pracodawca płacił zasiłek macierzyński.....
anecia
nie musisz pisać zadnego podania o macierzyński! dostarczasz pracodawcy zaświadczenie o urodzeniu dziecka i akt urodzenia i pracodawca musi dostarczyć to do Zus-u, to już nie jest w twojej kompetencji zeby to dostarczyć. Pracodawca tylko przez pierwsze 30 dni twojego zwolnienia (L4) placi Ci pensje a pozniej "przejmuje" Cię Zus, który również wypłaca Ci macierzyński. A Zus oblicza Twoja wypłate następująco: średnia pensja z ostatnich 12 miesięcy/liczbe dni w roku=dzienna stawka i ta dzienna stakę mnoży razy ilość dni w miesicu. Czyli tak jak ja z luty dostałam mniej ponieważ luty miał 28 dni:(. Takie Zus ma niestety procedury, dzisiaj zostałam przez nich uświadomiona.
pozdrawiam
agaorto
A ja się z tym nie zgodze bo ja przez cały macierzyński dostawałam taką samą kasę nie zależnie od ilości dni.... A jeśli chodzi o Zus to ja bym się nie sugerowała tym co mówią bo mnie wprowadzili w błąd i uważam, ze w w tej instytucji nic nie wiedzą ..........
anecia
agaorto to jesteś szczęsciarą, skoro zawsze dostawałaś tyle samo kasy. Chyba jakaś niedouczona Ci naliczała:) (też bym tak chciała:) )Moje znajome też miały wypłacane tak jak mi zapłacili wczoraj, czyli ile dni w miesiacu to za tyle płaca.
agaorto
no właśnie ja się zastanawiałam cały czas czemu tak jest bo przecież nie zawsze jest tyle samo dni... no ale nie będę narzekała bo wyszło z korzyścią dla mnie (grins)(grins) w każdym razie to co dobre się skończyło i teraz zostałam z niczym (placze)(placze)(placze)
Ups, chyba coś nie działa. Prosimy, odśwież stronę lub spróbuj ponownie później.