Menu

urlop macierzyński

Cześć. Kilka dni temu dowiedziałam się że jestem w ciązy :) I mam pytanie. Mam umowe o prace do końca lipca 2016. Termin mam na maj/czerwiec 2016. Czy będzie mi się należeć urlop macierzyński? Jak tak to ile? Czy jest taka możliwość że zostane zwolniona jeśli mi się skończy umowa? A drugie pytanie to kiedy najlepiej powiedzieć szefowej że jestem w ciązy? Pozdrawiam Was gorąco

igaked
 258  7

Znajdź pytania na ten sam temat:

Ciąża Praca i Finanse urlop macierzyński

Odpowiedzi

igaked
Dodam jeszcze że mam umowe o prace na pół etatu.
Anemona
Macierzyński płaci zus. Wiec będziesz miała płacone.
amalka
Szefowi najlepiej powiedzieć stosunkowo wcześnie. Ty w każdej chwili możesz iść na chorobowe (czego nie życzę) i musi mieć chłopina czas na znalezienie zastępstwa. Trzeba mieć na uwadze i pracodawcę.

Co zaś się tyczy urlopu i płacy- najlepiej idź do kadrowej. Wyjaśni Ci wszystko.

Odnośnie zatrudnienia po urlopie, żadna z nas Ci nie odpowie. To już zależy od Twojego szefa. To też człowiek więc po prostu z nim pogadaj (przy okazji rozmowy o ciąży) Mój szef jest bardzo prorodzinny. Sam ma troje dzieci. Zatrudnia kilkanaście kobiet i większość w przedziale 25- 35 lat. jak można się domyślić- wiele "brzuszków" widywał (grins) Żadna nie straciła pracy z powodu macierzyństwa.
Porozmawiaj z pracodawcą choćby ze względu na to, że będziesz wiedziała na czym stoisz i zyskasz czas na poszukiwanie (ewentualne) nowego zatrudnienia.

Życzę powodzenia i oczywiście GRATULUJĘ ciąży (prezent)(prezent)(kwiatek)
clyde22
Gratuluję brzuszka za Amalką. (kciuki)(kwiatek)(prezent)
Kto fizycznie wypłaca macierzyński zależy od ilości zatrudnionych u pracodawcy osób. Ale czy wypłaci ZUS, czy pracodawca, to sprawa "kosmetyczna". A urlop należy się Tobie, wedle mnie, całe 344 dni, niezależnie od czasu trwania Twojej umowy. Potocznie nazywane jest to rocznym urlopem macierzyńskim, a jest to trochę podzielone:
20 tygodni urlopu macierzyńskiego + 6 tygodni dodatkowego urlopu macierzyńskiego + 26 tygodni urlopu rodzicielskiego = 52 tygodni x 7 dni = 364 dzionków.
Możesz złożyć od razu wniosek na całość, lub na poszczególne części oddzielnie, wedle uznania. Najbezpieczniej na całość i przez rok nie myśleć o temacie, bo w ferworze obowiązków macierzyńskich można przegapić jakiś termin i o...
A czy zostaniesz zwolniona?... Masz umowę na czas określony do końca lipca, więc to jakby samo się dokona. Z szefową musisz pogadać, co z Tobą dalej, jak Twoja kariera w firmie? Trzeba rozmawiać a wtedy wiele można poukładać.
clyde22
Edycjo, dośpiewaj o tych dniach i tygodniach, żeby było składnie. ;)
clyde22
I 364, a nie 344... (pokoj)(przewracaoczami)
clyde22
Sprawa ważna!
Jeszcze "nówka" od stycznia 2016, ale tyczy też dzieci urodzonych teraz. Matka nie zatrudniona nigdzie, a tym samym nie mająca prawa do urlopu i zasiłku macierzyńskiego, a zarejestrowania w PUPie, dostanie z GOPSu 1000 zł/m-c z tytułu mania dziecka przez okres 52 tyg. Dzieci urodzone teraz będą miały temat proporcjonalnie zmniejszony, czyli od stycznia 2016, ale do ukończenia przez dziecko 52tyg.
Ups, chyba coś nie działa. Prosimy, odśwież stronę lub spróbuj ponownie później.