Menu

Urlop ojcowski-jak to z nim jest?

Hej mamusie.Czytam tak sobie w necie o nowych urlopach macierzynskich 2013 i ta ierzynskich 2012 i mozna hopla dostac od ilosci roznej informacji.Mam pytanie do mam ktore nie dawno rodzily i tatusiowie brali urlop tacierzynski.Ponumeruje pytania by latwiej bylo odpisac i odczytac.Zaznaczam ze pytam gdyz chce uzyskac info od kogos kto jest na swiezo w temacie.
1.Czy ojciec dziecka moze rozpoczac urlop tacierzynski z dniem narodzin dziecka czy najpierw musi zlozyc wniosek u pracodawcy wraz ze skroconym aktem urodzenia?
2. Czytalam ze do w.w wniosku trzeba dolaczyc oswiadczenie o nie pobraniu zasilku macierzynskiego za okres urlopu ojcowskiego.Co to znaczy? Skladalyscie takie cos?
3.Ile trwa urlop tacierzynski? 2 tygodnie? Podobno kalendarzowe dni a nie robocze?
4.Czy pomimo tego ze wprowadzony zostal urlop tacierzynski to nalezy sie jak dawniej 2 dni urlopu okolicznosciowego (z tytulu urodzenia sie dziecka) ?
Kochane poratujcie swoja wiedza.pozdrawiam

mateuszowa
 526  3

Znajdź pytania na ten sam temat:

Niemowlęta Opieka nad dzieckiem urlop tacierzynski

Odpowiedzi

Lwiczka
http://www.vat.pl/aktualnosci-podatkowe/1007-zmiany-w-urlopach-ojcowskich-od-2013-roku-8504/

co do urlopu okolicznosciowego to należy się 2 dni z tyt. urodzenia dziecka
Madzika
1.zależy jak dogada się z pracodawca czasem zgadzaja sie by zaklepac sobie termin w przyblizonym terminie porodu a potem odrazu po porodzie tata w ciagu dni z okazji narodzenia dziecko donosi te dokumenty, poniewarz ojciec moze wziąc wszystkie potrzebne papierki ze szpitala jak kobieta i dziecko sa w szpitalun i sam je zarejstrowac.
2.nic takiego nie musiałam dołączyć pobierałam i jedno i drugie
3.tak urlop tacierzyński trwa 2 tygodnie kalendarzowe
4. tak należy się.
Madzik8889
My zrobiliśmy tak: jak synek się urodził i mieliśmy wyjśc ze szpitala to mąż wziął zaświadczenie ze szpitala i dostał (chyba) 6 dni opieki na mnie a póżniej z aktem urodzenia synka wybrał tacierzyński (ma na to rok od urodzenia dziecka) u nas wcześniej nie potrzebował i wziął go dopiero pod koniec września.
Ups, chyba coś nie działa. Prosimy, odśwież stronę lub spróbuj ponownie później.