Menu

Urlop wychowawczy

Cześć drogie mamusie, mam taki problem... dzisiaj konczy mi sie urlop macierzyński i wczoraj byłam u mojego szefa z wnioskiem o udzielenie urlpu wychowawczego (ponieważ nie mam z kim zostawić małego) a on mi powiedział że mi nie udzieli tego urlopu, nie podpisze wniosku, ale w końcu doszło do tego że dzisiaj ma podjąć decyzje i dać mi znać.
Powiedzcie mi czy on ma prawo nie udzielic mi tego urlopu i czy przed pójściem na urlop wychowawczy muszę wykorzystac urlop wypoczynkowy i czy jest jakiś wniostek o udzieleniu urlopu wypoczynkowego. Bardzo prosze o pomoc, bo czuję że szef chce mnie w konia zrobić.....

Jucha
 866  8

Znajdź pytania na ten sam temat:

Niemowlęta Opieka nad dzieckiem opieka dziecko wychowawczy

Odpowiedzi

Jucha
Mam umowę na czas nieokreślony.
Marlena
"Pracodawca nie może pracownikowi odmówić udzielenia urlopu wychowawczego, jeżeli pracownik wcześniej nie korzystał z tego urlopu lub nie wykorzystał tego urlopu do końca, czyli w wymiarze 3 lat przysługujących pracownikowi do 4 roku życia dziecka.

Urlop wychowawczy jest traktowany jako kontynuacja urlopu macierzyńskiego. Warto podkreślić, że nie przysługuje on z mocy samego prawa, lecz udziela się go tylko i wyłącznie na pisemny wniosek pracownika. Pracownik we wniosku powinien określić datę rozpoczęcia i zakończenia urlopu wychowawczego. Jeżeli pracownik wykorzystał już część urlopu, wówczas we wniosku powinien wskazać ten okres. Wniosek o urlop wychowawczy pracownik składa pracodawcy najpóźniej na dwa tygodnie przed rozpoczęciem tego urlopu. Jeżeli wniosek zostanie złożony po upływie tego terminu, pracodawca ma obowiązek udzielić urlopu wychowawczego nie później niż z dniem upływu dwóch tygodni od dnia złożenia przez pracownika wniosku o jego udzielenie.

W przypadku złożenia wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego po wypowiedzeniu przez pracodawcę umowy o pracę, pracodawca udziela tego urlopu na okres nie dłuższy niż do dnia rozwiązania umowy o pracę.
Podstawa prawna:

* Art. 186-187 Kodeksu pracy (Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze. zm.);
* Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie szczegółowych warunków udzielania urlopu wychowawczego (Dz.U. z 2003 r. Nr 230, poz. 2291)."

http://www.twoja-firma.pl/ekspert/pytanie/652,kto-moze-isc-na-urlop-wychowawczy-i-na-jak-dlugo.html
Magdzik
A ja jeszcze dodam, że chyba powinnaś trochę wcześniej złożyć ten wniosek o urlop wychowawczy niż w ostatnim dniu macierzyńskiego... Dlatego też szef nie chce Cię puścić na wychowawczy...
Justysia147
nic dodać nic ująć Marlenka napisała wszystko
Jucha
NIo własnie więc musi mi udzielic tego urlopu..... to kretyn z niego(zla)(zla)(zla) a wiecie co do urlopu wypoczynkowego??????
emiliab
Przed pójściem na urlop wychowawczy musisz wykorzystać urlop wypoczynkowy. Ja z moją szefową to załatwiłam w ten sposób, że złożyłam wniosek o urlop wychowawczy i Ona mi go udzieliła bez przeszkód zaraz po urlopie wypoczynkowym. Wniosek o urlop wychowawczy składa sie co najmniej 2 tyg przed planowanym pójściem.
rozowa82
o wychowawczy skłąda sie wniosek conajmniej dwa tyg przed zakonczeniem macierzyńskiego
joana1983
Marlenka i emiliab mają rację i stawiają kolację(glodna)(smiech)(smiech)
Ups, chyba coś nie działa. Prosimy, odśwież stronę lub spróbuj ponownie później.