Menu

Uwaga na kleszcze

Jak uchronić dziecko przed kleszczem? Co zrobić po ukąszeniu kleszcza?

Ania
 1562  2

Odpowiedzi

PaniMisiowa
Przed wyjściem do lasu najlepiej założyć na siebie spodnie z długimi nogawkami, bluzę z długimi rękawami, posmarować ciało specjalnymi preparatami na kleszcze (np. firm Johnson & Johnson czy Bayer).
Jeśli znajdziemy u siebie kleszcza, to spróbujmy go usunąć najlepiej specjalnym przyrządem przypominającym długopis. Kupimy go m.in. w lecznicach dla zwierząt za ok. 14 zł, możemy też spróbować pęsetą (wykręcamy go w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara).
PaniMisiowa
"Można też się zaszczepić. W Polsce dostępna jest szczepionka austriackiej firmy Baxter pod nazwą FSME-IMMUN. Chroni nas ona jednak tylko przed kleszczowym zapaleniem mózgu. Wydawana jest na receptę (ok. 35 zł). Zaszczepić możemy się też w sanepidzie (np. w Katowicach, przy ul. Raciborskiej 39). Najlepiej szczepić się zimą, wczesną wiosną, ale jeśli zrobimy to teraz, to będziemy odporni jeszcze tego lata (po pierwszej szczepionce, za miesiąc trzeba wziąć następną i po mniej więcej dwu tygodniach będziemy odporni na kleszczowe zapalenie mózgu). Po kolejną szczepionkę przychodzimy za rok, a po ostatnią za trzy lata. Koszt jednego szczepienia (jednej szczepionki plus podanie jej) w katowickim sanepidzie wynosi 41,20 zł."
Ups, chyba coś nie działa. Prosimy, odśwież stronę lub spróbuj ponownie później.