Menu

Uważasz, że leki powinny być sprzedawane wyłącznie w aptekach?

Dostępność leków bez recepty jest w naszym kraju stosunkowo duża. Środki przeciwbólowe można bez problemu kupić na każdej stacji benzynowej czy w supermarkecie. Jednak jak przeczytać można w artykule Leki tylko w aptekach?, polscy farmaceuci i dystrybutorzy leków walczą o to, aby sytuacja ta uległa zmianie. "Już 3450 osób podpisało petycję przeciwko sprzedaży leków poza aptekami - informuje Puls Biznesu. Całą akcję zorganizowała Neuca, giełdowy dystrybutor farmaceutyków. Potrwa ona dwa miesiące, po czym petycja wraz z podpisami zostanie wysłana do prezydenta, premiera i marszałka Sejmu." Według pomysłodawców motywem do działania w tej sprawie jest przede wszystkim dobro pacjenta, gdyż dzięki temu będzie można lepiej kontrolować rynek leków, bowiem obecnie "w przypadku wadliwych leków nie ma jak wstrzymać ich sprzedaży i wycofać z obrotu", jeśli są one sprzedawane poza aptekami. Przeciwnicy podkreślają jednak, że takie działanie utrudni dostęp do leków, co może godzić w dobro pacjenta, gdyż "np. leki przeciwbólowe zapewniają doraźną pomoc, szczególnie tam, gdzie dostęp do aptek jest utrudniony ze względu na godziny ich pracy." Co sądzisz na temat nowego projektu? Uważasz, że leki powinny być sprzedawane wyłącznie w aptekach?

Czy leki powinny być sprzedawane tylko w aptekach?

NetMamaTeam Team
 1124  9

Znajdź pytania na ten sam temat:

Dorośli Zakupy leki

Odpowiedzi

betty
powinny być wszędzie sprzedawane a poza tym za dużo leków jest na receptę...
kama86
Leki przeciwbolowe powinny byc sprzedawane w kioskach ,stacjach benzynowych czy sklepach.
Dotyczy sie rowniez pastylek na gardlo czy na przeziebienie..
Z innymi tabletkami sie nie spotkalam w/w miejscach.
amalka
Antybiotyków, leków na receptę i "produktów aptecznych, nie sposób kupić poza aptekami. Leki przeciwbólowe, witaminy, środki opatrunkowe, syrop prawoślazowy... dostępne są w różnych punktach i dobrze (kciuki) Nie wyobrażam sobie stania z "pękającą głową", bolącym zębem, stawem, mięśniem, gorączką... w kilkumetrowym "ogonku". O tym jak wydłużyłyby się kolejki po wycofaniu "przeciwbóli" ze "zwykłych sklepów" nawet nie wspominam.

No i jest jeszcze jedna kwestia- w wielu "pipidówkach" nie ma aptek/ punktów aptecznych (jak w mojej rodzinnej miejscowości). Co wówczas? Wycieczka po leki? Kupowanie na zapas?

Ludzie łykają za dużo pigułek i czasem gdy nie jest to konieczne, nie sądzę jednak by wycofanie owych ze sklepów miało tu coś zmienić.
amalka
Nawiasem mówiąc nie wydaje mi się, by "aptekom" rozchodziło się o wadliwość leków. Myślę, że raczej o straty finansowe z tytułu zaopatrywania się społeczeństwa w "piguły" gdzieś indziej...
julia
jeżeli chodzi o leki przeciwbólowe to uwazam ze powinny byc dostepne wszedzie... bo tak jak ktoras wyzej napisala apteki czesto zamykane sa o dosc wczesnej porze.. a w zyciu roznie bywa... co do lekow... na rozne choroby nie mowiac o bolu gardla itp.. to owszem powinny byc one sprzedawane w aptekach poniewaz.. tam sprzedaja. odpowiednie osoby ktore doradza itp..
LaMandragora
Jest mi to obojetne. Stosuje jedynie leki homeopatyczne, medycyne alternatywna i sposoby domowe. Takze w domu nie mam ANI JEDNEGO leku konwencjonalnego (przy trojce dzieci). I tak od ok. 6. lat.

Bol ma rozne przyczyny. Tabletka nie usuwa przyczyny tylko skutek. Wole skupic sie na przyczynie.
LaMandragora
Natomiast nie zgadzam sie z tym, ze panie aptekarki/panowie aptekarze, na czyms wiecej sie znaja.

3 lata temu bylam w aptece, karmilam piersia, mialam silny bol brzucha, wzdecia itp. Pytalam w aptece, co moze mi pani aptekarka polecic na tego typu problemy, zaznaczajac, ze karmie piersia.
Odpowiedziala, ze w zasadzie NIC.
To pytam o koper wloski.
Pani aptekarka wziela opakowanie do reki i zaczela czytac, ze "dla kobiet w ciazy i karmianych piersia nie ma wystarczajacych badan", wobec tego ona odradza.
To ja spytalam "jakim cudem koper wloski wchodzi w sklad herbatek mlekopednych i stosuje sie go na kolki u niemowlat".
"Ano tak" przytaknela pani aptekarka.... Jednak, gdybym nie zapytala sie, poszlabym z pustymi rekoma a pani aptekarka dala mi takie cudne niepelne informacje.

Przemilczala fakt, ze brak badan dla ziol wynika/l z nowej ustawy, wg ktorej trzeba przeprowadzac rozne badana, zeby dostac zgode itd. a to sa juz grube pieniadze i malych przedsiebiorcow na to nie stac, wiec na opakowaniu ujete jest jako wlasnie brak badan dla danej grupy...

Osobiscie trzymam sie z dala od chemii.
tlolek
zgadzam się z Kasią co do wiedzy farmaceutów. Ze świecą szukać farmaceuty, który się zna na swoim fachu.
Co do leków sprzedawanych bez recepty poza aptekami- powinny być nadal w takiej także sprzedaży, nie tylko aptecznej.
Ups, chyba coś nie działa. Prosimy, odśwież stronę lub spróbuj ponownie później.