Menu

Uważasz że wychowawcy kolonijni powinni mieć wykształcenie pedagogiczne?

Czas wakacji to już nie tak odległa przyszłość, a wraz z początkiem lata tradycyjnie ruszy także sezon kolonijny. Jak przeczytać można w artykule Wychowawca kolonijny po e-kursie budzi wątpliwości, "obecnie nie trzeba mieć wykształcenia pedagogicznego, żeby zatrudnić się jako wychowawca na koloniach czy obozach. Wystarczy mieć ukończone 18 lat, średnie wykształcenie i ukończyć kurs wychowawcy kolonijnego." Według Rzecznika Praw Dziecka taka forma przygotowania nie wystarczy - w związku z czym Marek Michalak zaapelował do Ministerstwa Edukacji Narodowej o zmianę przepisów. A co Ty sądzisz na ten temat? Uważasz, że wymagania dotyczące wychowawców kolonijnych powinny zostać zaostrzone?

NetMamaTeam Team
 713  13

Znajdź pytania na ten sam temat:

Dorośli Opieka nad dzieckiem wychowawca kolonijny

Odpowiedzi

Nena
Tak na marginesie- ukończenie studiów pedagogicznych nie uprawnia do bycia wychowawca na kolonii!!! Taki absurdzik ze po 5 latach studiów bez kursu 20godzinnego wychowawcy kolonijnego nie mozesz być opiekunem. I te przepisy o kursach nie są od niedawna ale od x lat!
katarynka3311
Ja po wyższych studiach pedagogicznych nie mogę być wychowawcą kolonijnym, ani pracować np. w świetlicy szkolnej. Do pierwszego muszę mieć, jak pisała Nena kurs wychowawcy kolonijnego, a do drugiego kurs pedagogiczny (jako studia podyplomowe). Dla mnie to dziwne, ale cóż zmiana przepisów. Co do wychowawcy kolonijnego, moim zdaniem nie jest konieczne wykształcenie pedagogiczne. Niektórzy mają podejście do dzieci i młodzieży, a niektórzy nawet mimo wykształcenia takowego nie mają.
jagoda30
Wykształcenie pedagogiczne nie jest konieczne,ale jakiś nadzór nad wychowawcami jest konieczny.Cholera mnie bierze, kiedy taki "wychowawca/wychowawczyni" od siedmiu boleści traktuje kolonię jako prywatne wakacje i zamiast opiekować się dziećmi szuka imprez.
jagoda30
Jeśli tylko i wyłącznie pedagog to taki fachowiec,że może sobie poradzić i zaopiekować się odpowiednio kolonistami,to po co w szkołach mają być nauczyciele asystenci?
Nena
Katarynka a jaki kierunek skończylas?
Beki
jagoda, nie nauczyciele asystenci tylko asystenci nauczycieli, a to jest różnica.
jagoda30
@Beki ale wykształcenie mają mieć takie samo,tylko zatrydnieni będą na umowę o pracę,anie w oparciu o Kartę Nauczyciela.
Beki
No właśnie nie muszą być pedagogami.
jagoda30
Muszą mieć wykształcenie pedagogiczne,różnica będzie w umowie o pracę.
Beki
jagodna, myli Ci się z nauczycielem wspomagającym czyli tzw. "cieniem".
jagoda30
@beki tu czytałam
Pojawi się nowy zawód: asystent nauczyciela

Zamiast osób wspierających nauczycieli w szkołach podstawowych mają pojawić się asystenci nauczycieli, zatrudniani na podstawie kodeksu...

katarynka3311
Ja mam Pracę Opiekuńczą z Profilaktyką Społeczną i Pedagogikę Społeczną skończone Nena.
Ups, chyba coś nie działa. Prosimy, odśwież stronę lub spróbuj ponownie później.