Menu

wedrujace jaderka

witam mamusie. Do kiedy dokładnie maja prawo chłopcy mieć wędrujące jadra. Moj Szymon ma 2,5 roku a do tej pory mu nie siedza jadra na miejscu. co mu nakieruje to zaraz ich tam nie ma. mały strasznie sie denerwuje przy tym no a ja sie zaczynam martwic.(zla)(zla)

andziabuziak
 739  2

Znajdź pytania na ten sam temat:

1-3 lat Zdrowie jadra

Odpowiedzi

dzikakobieta
Co to jest jądro wędrujące?
- U chłopców od drugiego do ósmego roku życia często spotyka się tzw. jądro wędrujące, określane także mianem wnętrostwa rzekomego. Powstaje wskutek działania silnie rozwiniętego w tym wieku mięśnia dźwigacza jądra, który przemieszcza je do góry w kierunku kanału pachwinowego. Jądro znajduje się wówczas w górnej części moszny lub w kanale pachwinowym. Można je bez trudu sprowadzić do moszny ręcznie, a w pewnych warunkach, takich jak: sen, ciepła kąpiel, siad po turecku, schodzi do moszny samo. Przed okresem dojrzewania jądra wędrujące samoistnie schodzą do dna moszny. Jądro wędrujące nie jest patologią i nie wymaga żadnego leczenia.

Kiedy rozpocząć leczenie chłopca z niezstąpionym jądrem?
- Jąderko powinno znajdować się w mosznie najpóźniej między pierwszym a drugim rokiem życia. Błędem jest nie tylko zbyt późne zgłaszanie się z malcem do chirurga, ale także opóźnianie i odwlekanie leczenia przez lekarzy pierwszego kontaktu. Często słyszy się opinię, że jądro ma czas na zejście do moszny do piątego-szóstego roku życia. Nic bardziej błędnego! Tylko jądro wędrujące może być obserwowane tak długo i to przez doświadczonego chirurga.
agnese32
Moj synek ma 2 latka jak do tej pory nie weszly na miejsce to tylko zabieg wasnie moj synek bedzie mial jedno jaderko nastawiane bo tez ma po za i ma termin do wrzesnia. Twoj jest starszy wiec sie dziwie lekarza u nas jak do 18 msc nie zejdzie to musi byc nastawiane bo juz samo nie zejdzie i moze je zgubic tak mi tlumaczono po prostu moze zostac bezplodnym wiec idz do lekarza i niech Ci da skierowanie tam gdzie potrzeba ja musialam mu robic przeswietlenie
Ups, chyba coś nie działa. Prosimy, odśwież stronę lub spróbuj ponownie później.