Menu

Wielkanocne smakołyki.

Pytanie wraca co roku- wiem. Pojawiło się jednak kilka nowych mam, więc...
Co zagości na Waszym stole w Wielkanoc?

amalka
 435  21

Znajdź pytania na ten sam temat:

Dorośli Odżywianie wielkanoc

Odpowiedzi

Elfka
Mhm u mnie nie ma tej tradycji , bardziej u teściów jadałam śniadania Wielkanocne i ze względu na młodą zrobimy coś uroczyściej. Jajka tradycyjnie bo u mnie święconki nie uświadczysz, nie pójdę do kościoła w celu pokropienia żarełka...znasz mnie ;-) Jak se babcia z wnusią pojedzie to ich sprawa ;-) Tak, że nic specjalnego po za sałatkami w wersji wege, jarzynowa, jakiego śledzie pod pierzynką się zrobi, sery, ewentualnie wędlina sojowa dla mężowskiego i wsio. Potem wypieki to jakie baby, mazurka może ciachnę jak piec pozwoli i chyba tyle bo gości nie mamy, a na kawę jedziemy do rodziny. No i obowiązkowo kapkę Sheridiansa do picia wieczorkiem ;-)
amalka
U nas Ewelinko święconka obecna, ale moja rola kończy się na szykowaniu koszyczka.

Na stole zagoszczą oczywiście jajca, kiełbasy i wędliny, sos tatarski, chrzan swojski, sałatka (seler, kukurydza, szynka, ananas) no i obowiązkowo żur na zakwasie mojej roboty (mniam) Obowiązkowo pojawi się słodka chałka, którą uwielbiam z szynką i chrzanem (takie "zboczenie" smakowe, odziedziczone po dziadziu) Upiekę również mazurka- miodownika i sernik jakisik.

Ps. Dwa lata temu śnieżkami się obrzucaliśmy w Śmigusa, w zeszłym roku polewało z nieba... Ciekawe jak będzie tym razem.
chivas
A ja jak zwykle... już mam całą rozpiskę na potrawy a jeszcze dłuższa na ciasta.
Z ciast to tradycyjnie sernik i jabłecznik, do tego muffiny pewnie z jakimś owocem, planuję się szarpnąć na praliny w czekoladzie na patykach i do tego dowalić dla dzieci gniazdka w lukrze pomarańczowym a dla dorosłych eklery kawowe.

Jako, że będziemy mieć cały dom gości (12 osób) to poza tradycyjnym bigosem, sałatką jarzynową, jajkami róznej maści, rybą po grecku, pasztetem pieczonym, kiełbaską planuję obiad:
żurek
na drugie strogonoff i cycki oraz uda z gęsi w sosie własnym
do tego surówki

Goście zostają na noc więc na kolację planuję zrobić karkówkę z marchewką zapiekaną w piekarniku i pewnie jak się rozpędzę to trzasnę naleśniki z bananami, albo może prażonymi jabłkami jeśli zostaną mi jakieś z produkcji jabłecznika...
chivas
Kurcze..przeczytałam i tak sobie myślę, ze jakoś mało tego żarcia (przewracaoczami)
Elfka
Ło matko, mało to mam jaj bo kto to zje jak się gości nie ma . Żurek....o nim zapomniałam przeca.
Jaja na stole...no niekulturalnie Kasiu....
tlolek
@chivas proszę rzuć przepis na eklery jeśli masz coś sprawdzonego.

Ja na żarełko idę do teściowej i Rodziców jedynie co słodkościami się zajmuję, do tego galaretę zrobie, pasztet i może białą kełbase zapiekaną z cebulą. Jak Rodzicielka moja wyrazi zgodę to naszykuje jajka faszerowane zamiast jej tradycyjnych w majonezie
Na poniedziałek naszykuje flaczki z boczniaków i może jeszcze cukinie faszerowaną bo w gościne zawita do nas szwagier wege :)
jagoda30
Jako że teściowa u szwagra w gościach hen hen daleko!!!!!!! Alleluja!!!(kciuki)(kciuki)(kciuki)(jezyk),rządzimy w tym roku ze szwagierką!!!! Barszczyk ze święconką,strząska, jajka od @kamy,sałatki i ciasta.
amalka
(smiech) Chyba do małża Twojego na twarzobuku napiszam, że mo babem jakomsik wyposzczonom (jezyk)

@Chivas mogę się wprosić?
amalka
@Jagódko co to "strząska"? No weźże Kamilci jajec nie zabieraj kobieto!
kama86
U mnie zurek,wedliny,salatka warzywna, jajka z majonezem,jakja z pieczarkami,sosem czosnkowym,chrzanowym..
Z ciast upieke babke,makowca,mazurka.
chivas
Bardzo prosze eklery!
jagoda30
To te duszone wędliny z jajkami i chrzanem,ponoć niektórzy tak to zwą.Moja wątroba za tym nie przepada,ale chłopy lubią.
chivas
Spoko, zapraszam! Tylko psiwory pod pache brać proszę bo łóżka wszystkie pozajmowane :D
jagoda30
chivas nie dowidziam (ryczy)
chivas
Kurcze sorki ze tak spamuje ale slabo wgralo
amalka
Niom... Ciężko dowidziać...
jagoda30
trocha lepi,ale szyja boli(kciuki)
chivas
Trzeba powiększyć zdjęcie a potem kliknąć prawym przyciskiem myszy i "otwórz grafikę w nowym oknie" czy cos w ten deseń i otworzy się w oryginalnej rozdzielczości, potem tylko pobrać i obrócić na kompie, i juz szyja nie boli! :)
jagoda30
(kciuki)
Elfka
Droga Amalko, nic, a nic nie wyposzczona...wczoraj Elfka jajca widziała, nie bój !!! No, ale doceniam bo Ty się zawsze o mnie troszczysz ;-)
Ups, chyba coś nie działa. Prosimy, odśwież stronę lub spróbuj ponownie później.