Menu

Wigilja;)

Pierwszy raz w życiu robię samodzielnie Wigilie. Jak u Was wygląda ten wyjątkowy dzień, jakie jest główne menu tego dnia u Was?

XenaX
 487  14

Znajdź pytania na ten sam temat:

Przedszkolak Czas wolny i Sport wigilia święta

Odpowiedzi

irekzboralski
witam w klubie...przede mną tez po raz pierwszy to nie lada wyzwanie...ale głowa do góry!:)staniemy na szczycie zadania i będzie to piękna Wigilia dla nas i najbliższych..zobaczysz..damy radę:)a jedzenie....wyszukałam na stronie wielkieżarcie i dzięki mojej mamie mam kilka przepisów...
alinagj1o2
Ja tam za bardzo nie będę wymyślać ,bo ile można więcej zjeść niż np w zwykły dzień . Będzie karp ,prawdopodobnie barszcz ,krokiety lub uszka .Jakiś śledzik i sałatka .A w lodówce gdyby ktoś chciał kiełbaska . No i makówki .W tym roku nie robię moczki i zupy owocowej .
Obowiązkowo owoce i słodycze .
tlolek
ja w tym roku pierwszy raz nie robię Wigilii ale w poprzednich latach na stole gościł:
Karp, łosoś pieczony
zupa grzybowa, pierogi z kapustą i grzybami, krokiety, barszcz czerwony, sałatka warzywna, sałatka śledziowa, kapusta z grochem, kutia, do tego obowiązkowo śledziki, grzyby marynowane i kompot z suszu
koniecznie domowe wypieki: serniki, makowiec,królewski,babeczki z karmele,piernik i ciasteczka kruche.
amalka
Wigilię zaczynamy modlitwą (ja sobie stoję i milczę), dzielimy się opłatkiem a następnie... zjadamy ząbek (lub więcej) czosnku, maczanego w miodzie lub soli + kromeczka chleba. Coś to symbolizuje ale co, tego nie pamiętają najstarsi "Indianie" (grins) W każdym bądź razie tradycja podchodzi z "tatowo- maminego" rejonu Podkarpacia. Obowiązkowo szykujemy nakrycie dla niespodziewanego gościa, pod obrusem znajduje się sianko, pod krzyżykiem pieniążki (co by ich nie brakło przez cały rok), pod naczynie z każdą potrawą wkłada się kawałek opatka (gdy się ten do naczynia przyklei, dania jakie miska/ garnek zawiera, w ciągu roku jeszcze skosztujemy) Potraw jest tradycyjnie tyle, ilu apostołów (grins) Szykuję więc:

- sosik grzybowy (z prawdziwków na ogół)
- uszka
- barszcz
- pierogi z kapustą i grzybami
- krokiety z kapustą i grzybami
- gołąbki z ryżem i grzybami
- kapustę z grochem
- pierogi z ziemniakami/ ruskie (dla dzieci)
- makówki/ kutię
- kompot z suszu
- rybkę panierowaną/ po grecku
amalka
Mamusia podpowiada, że ten czosnek symbolizuje zdrowie, miód natomiast dobrobyt (kciuki) Sól dla smaku hehe
amalka
Jeszcze raz ja. Druga mama zrobi śledzie na kilka sposobów (u nich ryba rybę goni, u nas duuużo kapuchy) a mój tata karpia w galarecie i zje go sam (kciuki) W tym roku potraw więcej będzie (grins)
renata29
W tym roku na Wigilię zrobię barszcz z uszkami,rybę po grecku,kluski z makiem i bigos (wigilijny,bez mięsa). Niewiele ale oprócz mnie nikt tego nie je.
basiaikubus
ja obowiązkowo zrobię zupę grzybową, pierogi z kapusta i grzybami, pierogi ruskie, kluski z makiem, ryba po grecku, rybka smażona, śledz w śmietanie, ciasto,
halina21
u nas na wigilię najpierw modlitwa i opłatek jest potem zupa rybna z grzankami,kapusta na słodko z chlebkiem,makówki,sałatka jarzynowa i na koniec karp smażony bez panierki i modlitwa a potem prezenty :)
karolcia514
Wigilie spedzamy u mojej mamy i tesciowej jak co roku ale na wigilijnym stole zawsze znajduja sie pierogi z kapusta i grzybami, suszone grzyby w mace ,kapusta z grochem, karp, sledzie w oleju, paszteciki z grzybami a co wiecej bedzie to nie wiem :)
mycha2706
U mnie zawsze Ala czyta fragment o narodzeniu Jezusa z Pisma Świętego, póżniej zmawiamy modlitwę i modlitwę za zmarłych, no a później idziemy pod choinkę składać zyczenia i łamać się opłatkiem :) a na stole będą : pierogi z kapustą i grzybami, barszc, ryba po grecku, pierogi ruskie, sledzie , sos grzybowy i karp dla R. a dla nas dorsz, bo innej ryby nie lubimy... zrobię oprócz tego krokiety, paszteciki, sałatkę z pieczarkami i bigos... z ciast sernik i makowce, no i pewnie cos wymyślę. Pierniczki już mamy :)
natuuusia19
wigilie mamy u mojej mamy i tesciow. napewno bedzie: barszcz z uszkami, ryba z patelni, sledz w oleju, salatka warzywna, pierogi z kapusta i grzybami, pierogi z grzybami, groch z kapusta, galareta, bigos. moze tesciowa zrobi jeszcze rybe po greck ale to nie wiem:)
daryjka87poznan
Ja w tym roku Wigilie spedzam Pierwszy raz po za domem. Lecimy do tesciowej na gotowca.
Ups, chyba coś nie działa. Prosimy, odśwież stronę lub spróbuj ponownie później.