Menu

wirusowe zapalenie wątroby typu c

dziewczyny wiecie cos wiecej o wirusowym zapaleniu wątroby typu c.prawdopodobnie jestem na to chora jestem zalamana.czekam na wyniki z warszawy.

basia31
 1101  4

Znajdź pytania na ten sam temat:

1-3 lat Zdrowie choroba

Odpowiedzi

corcia
Wirus zapalenia wątroby typu C
Em flavavirus-HCV samp1c.jpg
Wirus zapalenia wątroby typu C widoczny w mikroskopie elektronowym
Cechy
Rodzina flawiwirusy
Kwas nukleinowy RNA
Liczba nici jedna
Polaryzacja kwasu nukleinowego dodatnia
Osłonka obecna
Nagi kwas nukleinowy zakaźny
Rezerwuar człowiek
Wywoływane choroby wirusowe zapalenie wątroby
Nazwa systematyczna
Hepatitis C Virus

Wirus zapalenia wątroby typu C, HCV (z ang. Hepatitis C Virus) – otoczkowy ssRNA-wirus z rodziny Flaviviridae, rodzaju Hepacivirus. Jego średnica wynosi około 60–70 nm.

HCV jest przyczyną wirusowego zapalenia wątroby typu C. Uznaje się go za przyczynę raka i marskości wątroby. Wirus HCV jest zdolny do wywołania nosicielstwa. Wykazuje dużą wrażliwość na środki i metody dezynfekcyjne, większą niż HBV, mniejszą niż HIV.
Spis treści
[ukryj]

* 1 Historia
* 2 Epidemiologia
* 3 Leczenie
* 4 Choroba
* 5 Drogi i mechanizm zakażenia
* 6 Międzynarodowy Dzień Walki z Wirusowym Zapaleniem Wątroby typu C
* 7 Zobacz też
* 8 Źródła
* 9 Przypisy
* 10 Linki zewnętrzne

Historia [edytuj]

Wirus HCV został zidentyfikowany dopiero w 1989 roku, choć wcześniej wiedziano, że musi istnieć czynnik wywołujący zapalenia wątroby określanej jako Nie-A-Nie-B (NANB Hepatitis). W późniejszym okresie wykryto także kolejne wirusy zapalenia wątroby nazwane HGV, GB-C i TTV. Badania nad ich wpływem na wątrobę trwają.
Epidemiologia [edytuj]

Wg danych Państwowego Zakładu Higieny i Instytutu Hematologii i Transfuzjologii, uznawanych przez WHO, szacuje się, że w Polsce zakażone jest około 1,4% populacji, wśród dawców krwi przeciwciała anty-HCV wykrywa się u 0,5% osób. W akcjach Stowarzyszenie "Prometeusze", w badaniach przesiewowych, bezpłatnych organizowanych od 2005 roku wykryto w sumie odsetek około 1,75% zakażeń wśród populacji polskiej (dodatnie wyniki przeciwciał antyHCV). Wśród kobiet ciężarnych w 2007 roku wykryto odsetek mniejszy od 0,5% (8 wyników dodatnich na 1585 badań).
Leczenie [edytuj]

Szacuje się, że w Polsce jest prawie 700 000 zakażonych wirusem HCV (dane Polskiej Grupy Ekspertów HCV), czyli około 1,5% populacji, a na świecie około 170 mln[1]. Genotypem dominującym w Polsce jest 1B (ok. 80% przypadków zakażeń), przy którym skuteczność leczenia wynosi 56-57%. HCV to bardzo poważny problem medyczny i społeczny. Wykryto dotychczas zaledwie pomiędzy 20 a 50 tys. zakażonych (dane Polskiej Grupy Ekspertów HCV – 20 tys. versus dane Stowarzyszenia "Prometeusze" – 50 tys.), co stanowi bardzo niewielki odsetek wykrywalności. Przyczyna leży po stronie bezoobjawowości zakażenia, które nawet do 20–30 lat może się nie ujawniać. Nieleczone przewlekłe zakażenie HCV prowadzić może do marskości i raka pierwotnego tego narządu. Wiedza społeczeństwa o HCV jest bardzo niska – w badaniu opinii publicznej (TNS OBOP wrzesień 2007 rok) ok. 93% społeczeństwa nie wiedziało co to jest HCV. W obliczu braku szczepionki przeciw HCV leczenie jest jedyną formą przeciwdziałania szerzeniu się epidemii – zmniejszenie rezerwuaru HCV w populacji. Leczenie jest refundowane w ramach tak zwanych "programów lekowych". Aby wykryć zakażenie HCV, należy zacząć od prostego testu serologicznego: antyHCV (koszt około 35 zł).
Choroba [edytuj]

Większość (96%) zakażonych nie jest świadoma swojego stanu, ponieważ zazwyczaj przewlekła infekcja jest skąpoobjawowa i trwa latami. Średni czas trwania zakażenia HCV, od momentu wniknięcia wirusa do ustroju do poważnych problemów zdrowotnych, jest zazwyczaj dłuższy niż w przypadku HIV i trwa 5 do 35 lat. Choroba często kończy się marskością i rakiem wątroby, poprzedzonymi poważnymi komplikacjami, uniemożliwiającymi normalne funkcjonowanie (wodobrzusze, żylaki i krwawienia przełyku, żółtaczka, problemy z krzepliwością krwi, zaburzenia psychiczne, do śpiączki wątrobowej włącznie). Zapaleniu wątroby, wywołanemu przez HCV, często towarzyszą choroby autoimmunologiczne, w tym autoimmunologiczne zapalenie wątroby (AIH), które znacznie pogarszają rokowanie i czas przeżycia.
Drogi i mechanizm zakażenia [edytuj]

Źródło zakażenia stanowią ludzie chorzy na WZW i nosiciele. HCV przenosi się podczas kontaktu krwi własnej z krwią nosiciela. Potencjalnie zakaźny jest każdy materiał zawierający krew. Wirus przenosi się w czasie zabiegów medycznych: pobierania i transfuzji krwi, zabiegów operacyjnych i innych, a także przez zabiegi niemedyczne, takie jak wykonywanie tatuażu, wstrzykiwanie narkotyku niesterylną igłą lub strzykawką itd. Prawdopodobieństwo zakażenia przez produkty krwiopochodne wynosi 3,3%. Możliwość okołoporodowej transmisji wirusa z matki na noworodka wynosi około 5-6%. Jak dotąd nie znaleziono skutecznej szczepionki przeciw HCV. W wielu przypadkach możliwe jest zahamowanie działalności wirusa w organizmie, a nawet zahamowanie procesu jego namnażania, dzięki takim środkom jak interferon i rybawiryna. W trakcie badań jest szereg nowych leków, takich jak wiramidyna czy kwas lukrecjowy.

Do zakażenia HCV najczęściej dochodzi podczas zabiegów medycznych:

* operacji, zabiegów chirurgicznych, badań (np. bronchoskopia);
* zabiegów stomatologicznych;
* zastrzyków;
* pobierania krwi bez zmiany rękawiczek przez pielęgniarkę;
* dializ[2];
* przyjmowania produktów krwiopochodnych i narządów (zwłaszcza przed 1992 r.);
* usuwania znamion.

Można się też zakazić podczas:

* manikiuru, pedikiuru;
* wizyty u fryzjera (zranienie brzytwą, żyletką, nożyczkami);
* akupunktury;
* używania tych samych przyborów kosmetycznych przez członków rodziny;
* robienia tatuaży[2];
* przekłuwania uszu lub kolczykowania ciała[2];
* bójki (jeśli doszło do kontaktu z krwią);
* uprawiania sportów kontaktowych (boks, judo), jeśli doszło do kontaktu z krwią;
* stosunek seksualny (prawdopodobieństwo zakażenia jest bardzo niskie i wynosi około 1-3% w 25-letnim współżyciu monogamicznym; inne nowsze doniesienia naukowe szacują, że prawdopodobieństwo zakażenia poprzez stosunki seksualne wynosi nawet poniżej 1%);
* praktyk sado-maso;
* skaleczeń, ran, zadrapań podczas naprawiania sprzętu (zwłaszcza medycznego);
* używania dożylnie narkotyków[2];
* używania dożylnie środków dopingujących;
* podczas transfuzji krwi i przeszczepów (właściwie przed 1992 r.);
* podczas ciąży i porodu;
* udzielania pierwszej pomocy ofiarom wypadków bez zachowania należytego zabezpieczenia;
* pracy z chorymi na HCV, bez zachowania należytego bezpieczeństwa przy kontakcie z krwią;
* pracy z materiałem zakaźnym (np. w laboratorium) bez zachowania zasad bezpieczeństwa.

W przypadku każdego kontaktu z krwią osoby zakażonej może dojść do infekcji.

Zakażenie HCV nie jest zaliczane do chorób przenoszonych drogą płciową. Ryzyko zakażenia przez kontakty seksualne jednak istnieje, chociaż jest znikome , ze względu na możliwość uszkodzenia naskórka i/lub błony śluzowej narządów rodnych np. w czasie stosunków analnych. Nie ma dowodów na zakaźność spermy u osób zakażonych tylko HCV. Jakkolwiek ryzyko zakażenia przez kontakt z nasieniem wydaje się większy, jeżeli występuje koinfekcja HIV.

Wirus HCV nie przenosi się przez:

* kichanie i kaszel;
* trzymanie za ręce;
* całowanie się;
* używanie tej samej toalety, wanny, prysznica;
* spożywanie żywności przygotowywanej przez osobę zakażona HCV (jeżeli żywność nie miała kontaktu z krwią tej osoby);
* trzymanie kogoś w objęciach, przytulanie;
* pływanie w tym samym zbiorniku wodnym;
* zabawa z dziećmi, sport (jeśli nie dochodzi do uszkodzeń ciała).

W USA ok. 30% osób zakażonych HIV jest także zakażonych HCV ze względu na podobne drogi przenoszenia się wirusów[3].

Diagnostyka pacjentów zakażonych HCV jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Aby wykonać bezpłatnie podstawowy test serologiczny w kierunku obecności wirusa HCV wymagane jest skierowanie od lekarza chorób zakaźnych (w przypadku kobiet w ciąży skierowanie może wystawić lekarz ginekolog).

Prywatnie test oznaczenia przeciwciał anty-HCV oferowany jest w większości laboratoriów w Polsce w cenie ok. 30–40 zł.
Międzynarodowy Dzień Walki z Wirusowym Zapaleniem Wątroby typu C [edytuj]

Dzień walki z WZW C obchodzony jest od 2004 roku. Dzień ten został zapoczątkowany przez stowarzyszenia pacjentów i cierpiących na schorzenia wątroby oraz zakażonych wirusem zapalenia wątroby typu C. Od 2006 roku Światowa Organizacja Zdrowia jest oficjalnie zaangażowana w kampanię na rzecz walki z WZW C.
rozowa82
napisałąm ci co wiem na priv
rozowa82
no i jw...
niewyleczalne....
adunia
mój tata też to ma i narzeczony koleżanki i z tym da się żyć :) po prostu trzeba troche bardziej uważać na siebie i tyle.
Ups, chyba coś nie działa. Prosimy, odśwież stronę lub spróbuj ponownie później.