Menu

witam czy kobieta w czasie menopałzie maże zajść w ciąże

(wow)(wow)(wow)(wow)(wow)(wow)

manga68 Mamusia
 757  8

Znajdź pytania na ten sam temat:

Ciąża Zdrowie ciąża

Odpowiedzi

JUSTYNA300511 Mama
(krejzolka)(krejzolka)(spi)(spi)(smiech)(smiech)
renata29 SuperMama
a czy kobieta w czasie menopałzie maże poprawnie pisać
amalka VIPMama
@Renata (smiech)

Jest owulacja- jest prawdopodobieństwo zajścia w ciążę (grins) Nawet jeśli okres pojawia się mega nieregularnie, może dojść do zapłodnienia.
Ada3610 Mama
Moja sąsiadka tak zaszła w trzecią ciąże
Eudaimonia VIPMama
Anna Wilczyńska

Doktor nauk medycznych w dziedzinie ginekologii i położnictwa.

"Wiele kobiet po 45. roku życia nie zdaje sobie sprawy, że nadal może zostać mamami. W okresie okołomenopauzalnym istnieje taka możliwość, po menopauzie już nie. Kiedy można zajść w ciążę? Czy trzeba się zabezpieczać? Jakie badania wykonać?

Ciąża może się zdarzyć, ale w okresie przedmenopauzalnym.


Ciąża w okresie przedmenopauzalnym

Przed menopauzą dochodzi do zmniejszenia produkcji estrogenów i powolnego wygasania czynności jajników, co w ciągu kilku miesięcy powoduje w końcu bezpłodność fizjologiczną. Wtedy mamy do czynienia z okresem menopauzy. Dlatego kobieta w okresie menopauzy nie jest już zdolna do zajścia w ciążę.

Ale w okresie przedmenopauzalnym, kiedy występują jeszcze nieregularne miesiączki, istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia cyklu owulacyjnego. Jeśli więc w czasie nieregularnego miesiączkowania krwawienie nie wystąpi dłużej niż 2 miesiące, może to oznaczać ciążę. W okresie około menopauzalnym kobieta może więc zajść w ciążę, po menopauzie już nie.

Z drugiej strony, czasami we wczesnej ciąży także występują krwawienia, które mogą być mylnie zinterpretowane jako miesiączka. Jeśli więc kobiety chcą mieć pewność, że nie przydarzy się niechciana ciąża, pomimo swojego wieku powinny się zabezpieczyć.


To na pewno menopauza

Aby potwierdzić wystąpienie menopauzy można wykonać badania stężenia hormonów. Jeśli w otrzymanych wynikach stężenie FSH nie przekroczy 30j/l, a stężenie estradiolu będzie mniejsze niż 30 pg/ml, wtedy można stwierdzić z całą pewnością, że kobieta jest w okresie menopauzy.

Czasami zdarzają się spontaniczne jajeczkowania u kobiet w okresie przedmenopauzalnym i pojawia się ciąża. Okres miesiączkowania jest przeważnie na tyle zaburzony, że nie jest się w stanie przewidzieć czasu nadejścia następnego krwawienia miesiączkowego. Menopauza jest stwierdzana, gdy kobieta nie miesiączkuje, ani nie ma żadnych plamień przynajmniej przez 12 miesięcy. Jeśli okres pojawia się, prawdopodobnie nadal występuje owulacja.

Późna ciąża – czy warto?

Trzeba pamiętać, że ciąża u kobiety po 45 roku życia jest niebezpieczna nie tylko dla niej samej, ale niesie także zwiększone ryzyko powikłań u płodu, w tym nieprawidłowości genetycznych."
niki30041988 Mamcia
tak można mojej Św. pamięci mamusi przyjaciółka- rówieśniczka mojej mamy urodziła po 40sce. W wieku 43 lat (miała początki menopauzy) zaszła w ciąże. Niestety synek urodził się z lekkim downem.
piasekpustyni Mamusia
tak może
Ups, chyba coś nie działa. Prosimy, odśwież stronę lub spróbuj ponownie później.