Menu

własny interes(firma)

Czy któraś z was założyła swoją własną firmę miałyście jakieś swoje pieniążki jak to wygląda i czy dałyście radę to utrzymać rok ? chciałam założyć własną firmę ale chciałabym wiedzieć ile bym musiała mieć swoich pieniędzy żeby takową założyć bo słyszałam że nie da rady w rok utrzymać i założyć firmę z tych pieniążków z urzędu pracy ..

czekoladka22
 417  6

Znajdź pytania na ten sam temat:

Dorośli Praca i Finanse praca

Odpowiedzi

completed
Mojej koleżanki mąż dostał chyba 40 tys dofinansowania, z czego 8 tys musiał mieć wkładu własnego, czyli dali mu 32 tys, a później jak już wykazał faktury na te 40 tys, to mu te 8 tys oddali. Czyli dostał 40 tys.

To czy da się rok utrzymać to już jest kwestia tego co to za interes, czy jest na to potrzeba, czy będą dobre ceny, jakość, czy ludzie będą chcieli z tego korzystać. Ja uważam, że jak już brać dofinansowanie, to później już za wszelką cenę należy utrzymać firmę ten rok, żeby tylko nie musieć spłacać.

Mój teść ma swoją firmę od wielu już lat i cały czas powtarza, że nie w tym państwie... i że drugi raz w życiu by się w to nie pakował.

Chodzę do takiej dziewczyny na paznokcie, zaprzyjaźniłyśmy się trochę, ona się otworzyła na wakacjach. Pytałam czy warto. Mówiła, że jest ciężko, żeby coś mieć na + to musi po 12 h dziennie robić, bo za 8 h to wychodzi na zero. Ale że satysfakcja z tego, że robi to co lubi jest tak ogromna, że dla niej warto było.

Koleżanki mąż, ten co na górze pisałam o tej dotacji, to dopiero zaczął, więc nie wiem jeszcze jak mu się tam kręci i czy mu to w ogóle wypali. Ale jak jeździł na te szkolenia i miał te wszystkie załatwienia związane z tą dotacją i w ogóle własną działalnością, to mówił, że ma dość i już żałuje, że w ogóle zaczynał.

Inny znowu kolega podobnie, też chyba około 40 tys dostał dotacji, zadowolony strasznie, o minusach "chodzenia i załatwiania" w ogóle nie wspominał.

Więc zależy co dla kogo. Jak się komuś wydaje, że pójdzie gdzie trzeba, dostanie pieniądze i interes sam będzie się kręcił, to niestety się rozczaruje. A jak ktoś realnie na to patrzy, wie, że łatwo nie będzie i zdaje sobie sprawę, że to nie jest tak hop siup i że kasę owszem można dostać, ale trzeba się o nią postarać, no to jest później zadowolony :)
chivas
U nas w rodzinie same firmy, bo mamy umowy kontraktowe...

Zależy jaki biznes zakładasz. Samo założenie działalności gospodarczej nie jest drogie. Ciężej się utrzymać i zarobić. Pierwsze dwa lata płaci się bardzo niski ZUS, małż się jeszcze łapie na Niego i płaci wszystkich składek ok 300zł/mies... No i księgowość. Można teoretycznie samemu, ale odradzam. Później są problemy jak się tego nie pilnuje bo są kontrole skarbowe. Za jednoosobową działalność gospodarczą w biurach rachunkowych życzą sobie 150 + vat.

Teraz jest duży problem z dofinansowaniami. Otwieramy kolejną nową firmę i dostaliśmy rok temu 30 tysięcy, ale nie była to gotówka przelana na konto, tylko dokładnie wyliczone co do złotówki co mamy za to kupić (dofinansowanie na sprzęt). Ostatnio Nas z tego rozliczali, sprawdzali. Oczywiście obostrzenia maksymalne, pełno papierologii, tłumaczenia się. Oczywiście aby w ogóle spełnić warunki przyznania dofinansowania trzeba było spełnić jakieś nieziemskie warunki. (przewracaoczami)
chivas
Ale się wyraziłam w ostatnim zdaniu :D haha
Zakręciłam się@Iza
Ciocia miała takie urwanie z tym sklepem (chyba pierwsze zamówienie towaru było masakrą i najbardziej dało po kieszeni) ..a my otwieramy weterynarię. Nie wspominam ile kosztuje sprzęt USG, RTG, wywoływarka do tego rentgena, lampy, stoły chirurgiczne, wanny, autoklawy, otoskopy, stetoskopy, gastropkopy...nie wspominając o narzędziach, a już nie wspominając o pierwszym zamówieniu z hurtowni leków.
Na szczęście rynek w naszym mieście bardzo wąski, hurtownie chcą zarobić (wiadomo, im więcej lecznic tym większy zysk dla nich) więc idą na rękę i wystawiają pierwsze faktury na dwa miesiące...
czekoladka22
No pomysłów jest wiele na biznes tylko nie wiem czy by wypalił ile pieniędzy by trzeba mieć żeby utrzymać bo słyszałam że u nas tylko 20 tysięcy dają i to co miesiąc wypłacają w częściach nie za jednym razem?
tlolek
najlepiej to przejdź się do up i dowiesz się tam bezpośrednio co i jak.
Ja idę w pon. bo w naszym gminnym oddziale to panie wiedzą tyle co nic.
Nie wiem czy warunki przyznania i wysokość dotacji są wszędzie takie same

U nas można było dostać 12tyś na działalność (w lutym się pozmieniały wytyczne przyznawania dotacji więc i może kwota także).
Jeśli uda się obronić projekt przed komisją potrzeba jest oprócz współmałżonka jeszcze podpis dwóch żyrantów na umowie.
Niestety nie wiem jak z wkładem własnym.
Zgodnie z tym co wyczytałam na stronie up musze przez rok prowadzić działalność, nie mogę jej zawiesić itp.
Przez rok wszelkie faktury muszą być do wglądu w przypadku ew. kontroli z up.
Dotacje dziele procentowo na zakup towaru, przystosowanie lokalu, zakup sprzętu, reklamę, porady prawne.
Na wszystko potrzebne są faktury, rozliczam się co do grosza. Jeśli wydam kwotę mniejszą niż dotacja, różnicę oczywiście zwracam (ponoć w ciągu miesiąca) jeśli wydam więcej mogę wnioskować o "dopłatę" do dotacji (ale niechętnie takie przyznają)
Ups, chyba coś nie działa. Prosimy, odśwież stronę lub spróbuj ponownie później.