Menu

wyjazd dziecka za granicę

Witam kochane:) mam pytanie odnośnie wyjazdu małego za granicę a dokładnie do Niemiec. Mój mąż obecnie tam pracuje i ja razem z synkiem chcemy do niego dołączyć jak już załatwimy tutaj lekarza. A pytanie dotyczy tego jakie są potrzebne dokumenty dla dziecka ,żeby mogło legalnie przebywać za granicą? Z tego co się orientuję to potrzebny jest jemu przynajmniej tymczasowy dowód osobisty, ale nie wiem co jeszcze muszę załatwić?? może któraś z mam się orientuje?...no i co z ubezpieczeniem zdrowotnym,jak to wszystko wygląda??
Będę wdzięczna za każdą podpowiedz,bo tyle się naczytałam na forum ,że już zgłupiałam..

niunia2776
 1048  4

Znajdź pytania na ten sam temat:

1-3 lat Opieka nad dzieckiem dziecko wyjazd na stale

Odpowiedzi

niunia2776
super dzięki za odpowiedz..teraz wiem od czego zacząć.
niunia2776
no jeżeli taka bedzie możliwośc to zostaniemy na stałe a na to się zapowiada z tym ,że mąż zatrudniony bedzie w polskiej firmie działającej w Niemczech.
aniula
Powinnas miec paszport lub dowód tymczasowy dla dziecka oraz akt urodzenia, malzeństwa. Lepszy był by paszport.Musicie oboje z mezem byc przy zlozeniu wniosku,na odbiór czeka sie miesiąc.Jezeli twój maz ma państwowe ubezpieczenie w De moze was wciągnąc pod siebie, jezeli ma prywatne to ty i dziecko musicie sie ubezpieczyc indywidualnie.Niemiecka kasa chorych wymaga zaświadczenia z polskiego NFZ o tym , że w ciagu ostatnich 5 lat posiadaliscie ciagłosc ubezpieczenia.Jak ja wyjezdzałam musiałam załatwiac to sama w NFZ, z tego co sie teraz orientuje przepisy sie zmieniły i obecnie niemiecka krankenkasse sama wystepuje do NFZ po ten dokument.Bez tego nie zostanie wam przyznane ubezpieczenie panstwowe , ktore jest tansze od prywatnego.Przed wyjazdem idz do NFZ i popros wo wydanie karty ubezpieczeniowej na wyjazd, jest przyznawana na okolo 2 miesiace.
Ups, chyba coś nie działa. Prosimy, odśwież stronę lub spróbuj ponownie później.