Menu

Wyższe składki na ubezpieczenie zdrowotne dla palaczy - dobry pomysł?

Jak podaje serwis dziennikbaltycki.pl, Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia zaproponowała ostatnio, aby w ramach walki z chorobami spowodowanymi paleniem tytoniu palacze objęci zostali obowiązkiem płacenia wyższych składek ubezpieczenia zdrowotnego. Jej zdaniem byłby to zaczynek do dyskusji o tym, "czy warto utrzymywać solidaryzm społeczny w stosunku do obywateli, którzy obciążają wszystkich kosztami leczenia chorób, spowodowanych paleniem tytoniu." Za słusznością pomysłu przemawiają także wyniki badań przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych, które wykazały, że "leczenie palacza kosztuje średnio ok. 30 procent więcej niż osoby niepalącej". Zdaniem Janickiej alternatywą mogłoby być także "podwyższenie o złotówkę ceny paczki papierosów. Pieniądze ze sprzedaży mogłyby być przekazywane na leczenie palaczy." Co sądzisz na ten temat? Uważasz, że palacze powinni płacić wyższe składki na ubezpieczenie zdrowotne?

NetMamaTeam Team
 622  10

Znajdź pytania na ten sam temat:

Dorośli Praca i Finanse palenie

Odpowiedzi

julia
Uważam, że to bardzo dobry pomysł może w końcu ludzie z tym nałogiem by zrozumieli, że sie trują ale także innych... takie podatki powinni też płacić alkoholicy .. itp..
karolincia
Nie w tym kraju. Nikt nie jest w stanie zapewnić że wyższe składki dla tej grupy zapewnią akurat lepszą walkę z chorobami spowodowanymi paleniem tytoniu, a nie że te pieniądze pójda akurat gdzie indziej. Po drugie, co z biernymi palaczami którzy sa podobno bardziej narażeni ich też dodatkowo obciążyć.
jagoda30
Jasne już to widzę.
Tak samo,gdyby wprowadzili jakieś dodatkowe opłaty dla alkoholików.
amalka
To może pójdźmy dalej... Podnieśmy podatek pracującym w stresie (częste zawały), otyłym (masa schorzeń), obciążonym genetycznie rozmaitymi chorobami, wykonującym zawody związane z ryzykiem... a może po prostu nie leczmy nikogo (kciuki)

Nie każdy palacz "rozkłada się za życia" no i (jak wspomniała @Karolincia) bardziej cierpią bierni palacze. Nas również trzeba "opodatkować"?
oli28
I tak gówno mamy z tych składek zdrowotnych i tak
oli28
Nie dość że nie wykorzystamy tych składek co płacimy co miesiąc to i tak żeby dostać się do specjalisty trzeba czekać miesiącami.Wolała bym te pieniądze zapłacić prywatnej klinice mieć dostęp do lekarza od ręki itp
oli28
Moja babcia całe życie pracowała płaciła składki a jak zachorowała to gucio jej to dało bo i tak leczyła się w prywatnej klinice bo gdyby robiła to w naszej służbie zdrowia to kobiety by pewnie z nami już nie było..Wizytę u kardiologa miała za 7 miesięcy.Nie wiem po co w ogóle płacimy te składki
MMama1975
....a co z fanami boczku i golonki, co z tłumami wczasowiczów smażących się na plaży ? A narciarze - te złamania, stłuczenia - to wszystko kosztuje(zima)(przewracaoczami)
Ups, chyba coś nie działa. Prosimy, odśwież stronę lub spróbuj ponownie później.