Menu

Za stara by mieć dzieci?

"W paryskim szpitalu 59-letnia kobieta urodziła trojaczki; wcześniej leczyła się na bezpłodność w Wietnamie - poinformowała w poniedziałek rzeczniczka szpitala. Wydarzenie rozpętało falę krytyki we Francji.
W sobotni wieczór w szpitalu Cochin 59-letnia paryżanka urodziła przez cesarskie cięcie dwóch chłopców i dziewczynkę. Wszystkie dzieci, urodzone na trzy tygodnie przed terminem, są zupełnie zdrowe i każde waży ponad dwa kilogramy.

Mimo radości z narodzin trojaczków przez francuskie media przetoczyła się fala krytyki już tydzień wcześniej, kiedy wiadomość o niespodziewanej ciąży ujrzała światło dzienne. Prawo we Francji zabrania leczenia kobiet na bezpłodność po przekroczeniu przez nie dozwolonego wieku naturalnej prokreacji (40 lat).

- W takich przypadkach postęp nauki nie jest dobry dla ludzi - ocenił arcybiskup Paryża Andre Vingt-Trois w wypowiedzi dla dziennika "Le Parisien"."


Czy uważacie, że każdy ma prawo do posiadania potomstwa bez względu na wiek, czy zgadzacie się, że w pewnym wieku kobiety już zwyczajnie nie powinny rodzić dzieci, aby móc dożyć do ich wchodzenia w dorosłe życie?

artanis
 1980  10

Odpowiedzi

smoczyca
dla mnie za stara. to wielki trud, fizyczny również, żeby wychować dzieci. ale cieszę się, że dzieciaczki zdrowe. mam nadzieje, że będą się prawidłowo rozwijać. i że mama je dochowa przynajmniej do 20
smoczyca
kobieta nie może w każdym wieku mieć dzieci. limit narzuciła nam biologia i jakiś sens w tym jest. poza tym dochodzą kwestie społeczne. nie jest fajnie jak się musisz tłumaczyć, ze to nie babcia tylko mama.
Edit
Moim zdaniem kobiety powinny mieć dzieci dopóki biologia im na to pozwala czyli zwykle do czterdziestu kilku lat.
ivka
Ciekawe czy takie samo zdanie byście miały jakbyście też wcześniej nie mogły mieć dzieci a potem ktoś dałby wam szansę... zakładając że pragnęłybyście dziecka jak niczego innego na świecie. Czy powiedziałybyście - eh za stara jestem to sobie odpuszczę... Nie sądzę.
artanis
prawie 60 lat i 3-jka dzieci, myślę, że to może być trudne. Ale skoro przez tyle lat walczyła by zajść w ciążę, myślę, że może także znaleźć w sobie niesamowite pokłady energii. A czy Wy nie 'podrzucacie' swoich pociech dziadkom? Oni też nie są najmłodsi, a jednak dają sobie nierzadko rewelacyjnie radę.
Nie uważam, aby dobrym pomysłem było pomaganie takim kobietom, co innego jeśli biologia sama zdecyduje...
kasia13_archiwum
Tu nie chodzi o podrzucanie dzieci na jakis czas @artanis. Tutaj kobieta w wieku dziadkow naszych dzieci zostala matka.
Masz racje... mozliwe, ze znajdzie w sobie tyle energii, aby podolac temu zadaniu. Mozliwe...
Ale zapytaj sie swoich rodzicow czy jeszcze chcieliby dziecko?
Moi rodzice, owszem, od czasu do czasu wezma moje dziewczyny do siebie. Ale wierz mi, po godzinie, gora dniu sa tak wykonczenie, ze ledwo zyja.
Nie maja po prostu tyle energii.
Moja ciocia, w wieku tej kobiety, nie raz bawi 3. swoich wnokow, ale potem to "odchorowuje". Mowi... dziadkowie sa do rozpieszczania a nie do wychowywania. i ... mlodzi maja rodzic dzieci a nie starzy.
Rozumiem zyczenie tej kobiety, aby miec dziecko. Nie rozumiem jednak, dlaczego nie zdecydowala sie duzo wczesniej na adopcje.
kasia13_archiwum
Wg mnie gorna granica jest do 45 lat i nie wyzej.
kasia13_archiwum
@ivka... ja bym adoptowala.
artanis
@kasia13: to też piszę, że nie popieram tego. Ale skoro już są - krytyka jako taka nic nie da - uważam, że powinno się ją teraz wspierać chociaż z drugiej strony mogłaby zachęcić inne kobiety. Zgodzę się z Tobą - ale adopcja niestety nie jest dla każdego...
Ups, chyba coś nie działa. Prosimy, odśwież stronę lub spróbuj ponownie później.