Menu

zaburzenie motoryki małej

czy ktoś miał do czynienia z tym problemem u dziecka? czy ćwiczenia przynoszą skutek? jakie przyczyny zaburzenia u dziecka stwierdziył specjalista? interesuje mnie wszystko...

jolla30
 678  5

Znajdź pytania na ten sam temat:

6-13 lat Zdrowie ruch dziecko motoryka

Odpowiedzi

amalka
U Krzysia panie w przedszkolu podejrzewały dyspraksję i zaburzenia motoryki dużej. Dostaliśmy skierowanie do poradni pedagogicznej i neurologa. Opinią z przedszkola byłam zszokowana (podobnież każdy, kto Krzysiaczka znał) i nie zgadzałam się z ową zupełnie. Dowiedziałam się, że moje dziecię nie posługuje się nożyczkami a ono wycina w domu wszystko i ze wszystkiego, że nie układa puzzli a "jedzie z koksem" aż furczy, że nie posługuje się narzędziami a używa lutownicy, śrubokrętów, wkrętarki..., że nie radzi sobie ze sztućcami a je samodzielnie odkąd nie miało nawet roku, że nie pojmuje kolejności zdarzeń, nie wykonuje niektórych poleceń... i masy innych bzdur. Neurolog był Krzysiem zachwycony i uśmiał się nieźle podczas badania. W swej opinii podważył KAŻDY zarzut z tej przedszkolnej. Dodał, iż dziecko jest nad wiek inteligentne, niezwykle elokwentne, posiada wiedzę wykraczającą ponad wiedzę przeciętnego przedszkolaka (książki i programy popularno- naukowe się kłaniają) ale... na charakterek (grins) Jeśli coś Krzysia nudzi (już to wie lub potrafi) i nie interesuje, to (mówiąc kolokwialnie) olewa sprawę. Pozostał jedynie problem zaburzeń motoryki dużej. To zaobserwowałam sama... Niestety zaburzenie owo, to w sporej mierze moja wina, a raczej mojej niepełnosprawności i nadopiekuńczości. Krzysio nie był zbyt często zachęcany do ruchu (mnie ciężko było się poruszać) i... niestety Go wyręczałam...

Dostaliśmy zestaw ćwiczeń i Junior został dodatkowo objęty specjalnym programem w przedszkolu. Efekty są niesamowite! Z ostatnich konsultacji wróciłam DUMNA JAK PAW, tylu pochwał wysłuchałam (grins)

Powiem Ci tak- przy odpowiednim prowadzeniu i wytrwałości, można zwalczyć zaburzenia motoryki. Łatwo nie jest, bo dziecię się buntowało i wolało "po swojemu". Trzeba konsekwencji i cierpliwości a le WARTO.

Ps. Dodam, że nasze przedszkole jest integracyjne. Ostatnimi czasy ludzie przestali myśleć stereotypowo [jeśli placówka dla pociech niepełnosprawnych i upośledzonych, zapewne dziecko zdrowe się zarazi (???)] i jest oblegane. Brzdąców "z problemami" jest mniej niż niegdyś, zatem i dotacji mniej. Kadra doszukuje się u podopiecznych wszelakich zaburzeń i liczy na zgodę ze strony specjalistów. Wielu znajomych rodziców dostało wypiskę pełną podobnych bzdur, jakie wyczytałam w opinii ja. Jeśli nie wiadomo o co chodzi, chodzi o pieniądze (kciuki)
Bestyjka
Ja to miałam i zaburzenia SI np. nie umiałam zawiązać butów w wieku 7 czy 8 lat, krzywo i b.brzydko pisałam, brzydko rysowałam, wyklejałam, wycinałam, miałam problem z ubieraniem rajstop. Na rowerze nie umiałam bardzo długo utrzymać równowagi itd. Większość rzeczy sama mi się wypracowała przez lata ale do dziś mam problemy żeby równo ukroić chleb czy ser, albo coś prosto narysować, i strasznie się denerwuję kiedy mam coś robić po kolei, dlatego zawsze robię początek, potem koniec i tak skaczę. Kiedyś nie było na to ćwiczeń a nie zawsze wszystko się wypracuje z wiekiem, więc terapia jest super rozwiązaniem. W ogóle dopóki moje dziecko nie zaczęło mieć podobnych problemów, to nie wiedziałam, że to jest jakieś zaburzenie i że wcale nie jestem niezdarą sama z siebie ;)
A przyczyna? Zaburzenia pracy mózgu. Mój syn ma całościowe zaburzenie rozwoju (prawdopodobnie słaby autyzm) a ja urodziłam się w zamartwicy dostałam tylko 3 punkty i dobrze, że tylko takie miałam problemy. Dlatego myślę, że przyczyna wszelkich zaburzeń to mózg.
amalka
@Bestyjko Krzysio jest wcześniakiem i to może być powodem zaburzeń motoryki.
Bestyjka
Czarek też jest wcześniakiem (31tc) ale jakby nie patrzeć jego mózg nie rozwinął się do końca w odpowiednich warunkach. Oczywiście to moje zdanie ;)
Ups, chyba coś nie działa. Prosimy, odśwież stronę lub spróbuj ponownie później.