Menu

Zakaz handlu w niedzielę - jesteś za czy przeciw?

W wielu krajach to norma, iż w niedziele i święta większość sklepów jest pozamykanych i obowiązuje zakaz handlu. W Polsce natomiast, z wyjątkiem kilku dni, zakupy można zrobić praktycznie przez cały rok, 7 dni w tygodniu. Wielu przyzwyczaiło się już do takiego stanu rzeczy, inni wręcz chwalą sobie niedziele handlowe. Jest jednak także dość spora grupa obywateli, która zdecydowanie sprzeciwia się temu zjawisku. Jak donosi serwis dziennikbaltycki.pl, ostatnio do maszałek Sejmu trafiło 115 tysięcy podpisów pod wnioskiem o wprowadzenie zmian w Kodeksie pracy, tak aby praca w placówkach handlowych była niedozwolona nie tylko w święta, ale i w każdą niedzielę. Mimo iż "ekonomiści na pomyśle niedziel bez handlu nie pozostawiają suchej nitki", zwolennicy pomysłu podkreślają, że projekt ten ma istotne znaczenie społeczne, a także gospodarcze i może stanowić niemałe wsparcie dla polskich przedsiębiorców. A co Ty sądzisz na ten temat? Jesteś za wprowadzeniem zakazu handlu w niedziele?

Jesteś za wprowadzeniem zakazu handlu w niedziele?

NetMamaTeam Team
 887  15

Znajdź pytania na ten sam temat:

Dorośli Zakupy zakaz handlu

Odpowiedzi

amalka
Powiem tak- rozumiem handlowców, bo "niedziele handlowe" = spory utarg. Wielu zagonionych na co dzień obywateli, rzuca się tego dnia w wir szaleńczych zakupów. Ostatnie upominki i takie tam... Z drugiej jednak strony- czy naprawdę nie ma możliwości "ogołocić portfeli" w inne dni? Szczerze powiedziawszy, rzadko włóczę się "przy niedzieli" po sklepach. Wolę inaczej celebrować ten dzień i wcale nie ze względów religijnych- które oczywiście są dla wielu istotnymi, lecz z powodu bardziej przyziemnego- caaaalusieńki dzień z moimi chłopakami (cukierek) Nie twierdzę, że nigdy nie zdarzyło mi nabyć tego czy owego w niedzielę, jednak jak dla mnie- sklepy mogą być zamknięte. Do tego jako osoba mająca doświadczenie jako handlowiec, wiem jak wolne niedziele i święta ucieszą pracowników (grins) No i jeszcze wspomniana wcześniej religia... Jeden "grzech" mniej podczas spowiedzi (to nie złośliwość oczywiście)
karolincia
Jestem za, myślę tu o ludziach pracujących w handlu, zakupy to kwestia przyzwyczajenia, naprawdę można je zrobić w inne dni tygodnia.
renata29
Tak.Pracowałam w niedzielę i wiem jak to jest.
katarynka3311
Współczuję tym co muszą pracować w niedzielę, ale np. mój mąż pracuje czasem 6 dni w tygodniu i tylko w niedzielę możemy zrobić spożywcze, większe zakupy. Ja nie mam prawa jazdy, a do najbliższego sklepu ok.2 km. Jeśli nie będzie można handlować w niedzielę, to płakać nie będę, znajdziemy rozwiązanie. Teraz robimy zakupy spożywcze w niedziele, kiedy na prawdę nie możemy ich zrobić w inny dzień. Raz na miesiąc albo i rzadziej.
betty
Często pracuję w niedziele... nawet lubię bo poniedziałek mam zawsze wolny...
A co do dużych sklepów to jest mi to obojętne czy będą otwarte czy nie.... i tak rzadko robię zakupy w weekend...
Beatka9316
To zależy jak się na to spojrzy... Jeśli chodzi o ludzi którzy muszą rano w niedziele zrywać się z łóżka i lecieć do pracy to powiedziała bym stanowczo, że powinien być zakaz handlu w niedzielę. Ale trzeba spojrzeć na to z drugiej strony są ludzie którzy pracują od rana do wieczora łącznie z sobotami i nie mają czasu na większe zakupy więc zostaje im niedziela więc wtedy myślę, że nie powinno być czegoś takiego jak zakaz handlu. Wiem sama po sobie jak to jest pracować w niedzielę i nie życzę tego nikomu swego czasu pracowałam od 7 do 19 i myślałam, że zaraz zwariuje... ! Zresztą do tej pory w prawie każde weekendy dorabiam sobie właśnie w sklepie. Teraz to wyrwę się z domu po całym tygodniu gotowania sprzątania prania itp więc tak może być. Ale co innego jak na co dzień się pracuje i jeszcze przychodzi weekend i znów trzeba iść do pracy. Jak dla mnie sklepy mogły by być zamknięte jakiś czas mieszkałam w Norwegii i tam w każdą niedziele sklepy spożywcze i wszystkie galerie są pozamykane nie było to dla mnie jakieś uciążliwe. Więc każdy przeżyję jak w niedziele nie mógł by zrobić zakupów zawsze można je zrobić dzień wcześniej skoro się wie, że jutro nie ma takiej możliwości :)
Beatka9316
Owszem tak by mogło być ale tylko do 14 i ani minuty dłużej ! :D
flame123
Nie rozumiem. Centrom handlowym zakazać handlu, a drobnym sprzedawcom nie?
Uważam, że to niesprawiedliwe.

Kto chce "zwiedza" galerie w niedzielę. To kwestia mentalności.
flame123
Są ludzie, którzy lubią pracować w niedzielę, albo - zwyczajnie - mogą pracować tylko w weekendy.
flame123
"Drobny, uczciwy sprzedawca" - tak. Zgodzę się z Tobą Geodonna, ale nie "Drobny kombinator", a w PL wiesz, ilu ich jest.
irekzboralski
jestem za wprowadzeniem zakazu handlu w niedzielę
Jaga80
Tak,kiedyś nie było można robić zakupów w niedzielę i jakoś ludzie radzili sobie.
Całkowicie podzielam zdanie @amalki z podpisuję się pod tym obiema rękami!
Ups, chyba coś nie działa. Prosimy, odśwież stronę lub spróbuj ponownie później.