Menu

Zasiłek opiekuńczy

Witam mamusie! Wiem że dawno mnie tu niebyło ale to z powodu braku internetu! Mam pytanie to Mam które przedewszystkim pracują w MOPSie lub mają jakieś pojęcie. Otóż mieszkamy z moimi rodzicami a ja ,że nie pracuję opiekuję sie mamą (tato pracuje) ponieważ mama jest chora na raka,ma stopień niepełnosprawnosci Znaczny i w orzeczeniu napisane ze całodobowo wymaga opieki osoby drugiej więc chciałam sie starac o zasiłek opiekunczy na mame- on jest w wysokości 520zł a pani dzisiaj w opiece powiedziała mi ze nie nalezy mi sie bo mama jest mężatką a jak ja jej powiedziałam że tato pracuje to ona ze jak ojciec chce sie starac o taki zasiłek to niech sie zwolni z pracy. Wiec pytam was mamusie czy to prawda bo zawsze u nas w Opiece nic nigdy sie nie należy! z góry dziękuje za jakiekolwiek odpowiedzi.

weronika2
 634  8

Znajdź pytania na ten sam temat:

Zdrowie mops

Odpowiedzi

MiJa
Wydaje mi się ,że musiałby nad Tobą ciążyć obowiązek alimentacyjny wobec mamy abyś mogła się starać o świadczenia pielęgnacyjne...ale nie jestem pewna na 100%
MiJa
znalazłam coś takiego...:- "Przepisałam bratankowi dom z ogródkiem za tzw. dożywocie. On nie pracuje i opiekuje się mną. Czy może on w związku z tym starać się o świadczenie pielęgnacyjne?

- Nie. Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje osobie, na której zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym ciąży obowiązek alimentacyjny. W świetle tych przepisów bratanek takiego obowiązku względem pani nie ma. W pani przypadku o takie świadczenie mogłyby się ubiegać pani dzieci lub wnuki albo pani rodzeństwo."
jagoda30
no dobra ale rodzice biorą zasiłki opiekuńcze gdy opiekują się niepełnosprawnymi dziećmi..... i nie płacą alimentów
MiJa
ale rodzice są opiekunami prawnymi dziecka...to co innego
MiJa
sama jestem na swiadczeniach pielegnacyjnych na syna
Iwona1977
Tak to prawda ,tylko Twoj tato moze sie starac o swiadczenie pielegnacyjne w tym celu musial by sie zwolnic z pracy i przejsc na swiadczenia Mopsu ( skladki oplaca Mops) fakt sa to male pieniazki , do tego moze starac sie o zasilek rehabilitacyjny , ale ktos musi sie mama zajac prawda? Moja kuzynka ma dziecko niepelnosprawne (rozszczep kregoslupa,wodoglowie, paraliz konczyn dolnych, zaniki organow) i z tego co wiem zbiera faktury za leki, pampersy itp i wiem ze ma z tego jakis zwrot z NFZ musialabym sie dowiedziec jak to wyglada w kazdym badz razie na syna ma ok 1200zl do tego chlopczyk ma konto w fundacji, i ma turnusy rehabilitacyjne refundowane...prawdopodobnie wszystko zalezy od rodzaju choroby i stopnia niepelnosprawnosci (np wiem ze osobom starszym przysluguje pielegniarka bo moja babcia ma taka z przychodni) ale jak ktos w tym nie siedzi to nie wie bo one maja z tego male pieniadze ...wiele rzeczy nie jest ogolnie rozpowszechnianych( jak np zasilek szkolny kiedy dziecko uczace sie przebywa w szpitalu)...jak sie dowiem napisze Ci na priv
Ups, chyba coś nie działa. Prosimy, odśwież stronę lub spróbuj ponownie później.