Menu

zasiłek rodzinny

Dziewczyny nie wiecie jak to jest,gdy jeden z rodzicow pracuje za granica i chce sie otrzymywac zasilek rodzinny??wiem ,ze trzeba podac zaraz fakt ten w opiece o wyjezdzie w celach zarobkowych,ale jak to sie ma do kwoty zasilku?? dostaje sie taka kwote zasilku jaka jest przyznana w danym kraju czy jak??wiem tylko tyle,ze trzeba po wyjezdzie za granice ubiegac sie w jakims innym (nie wiem jak to nazwac) "wydziale" opieki,ktora zajmuje sie zasiklami z zagranicy..

madusia
 1268  12

Znajdź pytania na ten sam temat:

zasiłek rodzinny praca za granicą

Odpowiedzi

aniula
Z tego co mi wiadomo, to kiedy maż np. pracuje za granica to tam musi udac sie do odpowiedniego oddziału ( w Niemczech dla przykładu Familienkasse)i wypełnić odpowiedni wniosek, oni to odsyłaja i tam są juz dokumenty do wypełnienia , przez rodziców, urzad gminy w Polsce, oraz lista wymaganych załączników.Tak przynajmniej wygląda to w Niemczech.Co do kwoty zasiłku, to każdy kraj ustala odrębnie, i wypłaca różnie, tzn czasami ma znaczenie czy dziecko na ktore przysługuje nam zasiłek mieszka w Polsce czy za granica, Cała procedura jest dośc czasochłonna, trwa nawet kilka miesięcy.
aniula
Geodzia , janadal w Niemczech czekam na odpowiedz.Faktycznie w De juz wprowadzono zaleznośc , ze jezeli dziecko nie przebywa na terenie Niemiec to wypłacaja tylko 50 % zasiłku.(pokoj)
aniula
Geodzia , ja nadal w Niemczech czekam na odpowiedz.Faktycznie w De juz wprowadzono zaleznośc , ze jezeli dziecko nie przebywa na terenie Niemiec to wypłacaja tylko 50 % zasiłku.(pokoj)
aniula
(grins) dwa razy sie wkleiło(grins)
madusia
mi chodzi o Holandie wiem,ze tam sie dostaje ok 80euro i wiem,ze tam trzeba tez zalatwiac w odpowiednim urzedzie i chodzi mi o to czy te pieniazki wplyna na tatusia konto czy na moje?? chodzi mi o to,zeby kasa rzeczywiscie byla dla malego,a nie rozplywala sie..
madusia
ja wiem przynajmniej z tego co czytalam,ze w Holandii dziecko nie musi przebywac ,ale osoba ubiegajaca sie o zasilek musi potwierdzic,ze pieniazki rzeczywiscie ida na dziecko
aniula
jezeli wnioskodawcą jest ojciec dziecka to na jego konto wpłyna pieniadze.Ale potrzebne sa podpisy obojga rodziców, i rezygnacja z zasiłku pobieranego w Polsce.
Iwona1977
Zasiłki rodzinne należą się także wtedy, kiedy jedno z rodziców pracuje za granicą (na terenie UE). Ale wtedy załatwiamy je przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej (gdzie on się mieści na twoim terenie, pytaj w urzędzie marszałkowskim swojego województwa). ROPS prowadzi euroświadczenia, koordynuje je. Jeśli matka czy ojciec mieszka z dziećmi w Polsce i nie pracuje, a drugie z rodziców pracuje za granicą, to zasiłki należą się tam, gdzie pracuje rodzic. To dobra wiadomość, bo zwykle za granicą to dużo większe pieniądze niż w Polsce. Warto o nie wystąpić. Jak? Rodzic musi najpierw wystąpić o to w swoim zakładzie pracy za granicą. Jeśli pracodawca nie zajmuje się tym, to podpowie mu, jaka instytucja w danym kraju prowadzi zasiłki. W ROPS poświadczamy druki.

Ważne! Nie wolno brać zasiłków w jednym i drugim kraju.
aniula
A chyba , ze tak Geodzia, wiem tylko ze zazwyczaj podaje się konto wnioskodawcy(kwiatek)
madusia
Geodziu gorzej jak tatus bedzie mial zly humor i nie poda mojego nr konta tylko swoj i nie bedzie odsylal pieniazkow;/
aniula
jeżeli masz kiepskie kontakty z ojcem dziecka to nie wiem jak ci pomóc.Ale to on musi złozyć wniosek o zasiłek.
madusia
@aniula nie to,ze mam zly kontakt ,bo z nim czasem to jak z pogoda-wiem,ze nie "okradlby" malego z tego co jest dla niego,ale wole miec pewnosc

@Geodziu z tym,zebym ja zalatwila to na siebie to zostaje mi powiedzenie o tym no i moze moja naj kumpela pojdzie z nim w Holandii to zalatwic,bo on raczej spraw urzedowych po niderlandzku nie zalatwi
Ups, chyba coś nie działa. Prosimy, odśwież stronę lub spróbuj ponownie później.