Menu

zasiłek rodzinny

Kochane nie znam się na tym, a chciałabym wiedzieć. Od 18 stycznia idę na urlop wychowawczy. Powiedźcie mi za który rok będą brane dochody? jak obliczyć czy dostanę rodzinne? Tylko jak możecie to proszę pisać jasno i wyraźnie, bo ja nie znam się na tych wszystkich fachowych określeniach:)to nie moja bajka. Będę wdzięczna za wyjaśnienia. Wiem tylko, że od listopada 2012 r. kryterium jest 539 zł.

joasik31
 447  4

Znajdź pytania na ten sam temat:

Niemowlęta Opieka nad dzieckiem zasiłek

Odpowiedzi

syla
beda brane dochody za zeszły rok
halina21
dokładnie jak piszą wyżej dochód za zeszły rok podzielony przez 12 mies. i liczbę osób w rodzinie trzeba złożyć wniosek,zaświadczenie ze skarbówki ,zaświadczenie z ZUS o ubezpieczeniu z zakładu pracy pismo o udzieleniu urlopu wychowawczego i zaświadczenie o dochodzie współmałżonka w niektórych gminach coś jeszcze ale trzeba popytać w Mopsie tam wszystko tłumaczą
Iwona1977
Od 1 listopada 2012 r. do 31 października 2014 r. zasiłek będzie wynosił miesięcznie:

1) 77 zł na dziecko w wieku do ukończenia 5 roku życia (do końca października 2012 obowiązuje kwota 68 zł) ;

2) 106 zł na dziecko w wieku powyżej 5 roku życia do ukończenia 18 roku życia (91 zł);

3) 115 zł na dziecko w wieku powyżej 18 roku życia do ukończenia 24 roku życia (98 zł).

Ile można zarabiać

Przyznanie zasiłku rodzinnego jest uzależnione od tego, jaka jest wysokość dochodu rodziny w przeliczeniu na osobę. Do obliczeń urzędnicy muszą brać pod uwagę dochody członków rodziny osiągnięte w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy, a także zmiany w sytuacji dochodowej, czyli uzyskanie i utratę dochodu. Czyli przy obliczeniach dotyczących okresu zasiłkowego 2012/2013 liczyć się będą dochody z 2011 r. plus ewentualne korekty z tytułu dochodu uzyskanego lub utraconego.

Zasiłek otrzymają tylko te rodziny, w których dochód w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty 539 zł (do końca października 504 zł). Taki sam limit dotyczy dochodu osoby uczącej się. W przypadku gdy członkiem rodziny jest dziecko legitymujące się orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o umiarkowanym albo o znacznym stopniu niepełnosprawności, zasiłek rodzinny przysługuje, jeżeli przeciętny miesięczny dochód rodziny w przeliczeniu na osobę albo dochód osoby uczącej się nie przekracza kwoty 623 zł (583 zł).
Ups, chyba coś nie działa. Prosimy, odśwież stronę lub spróbuj ponownie później.