Menu

Zażywanie lekarstw

Zażywacie lekarstwa przed, w trakcie, czy raczej po... jedzeniu? (awve)(awve)(awve)

Magdzik
 639  18

Znajdź pytania na ten sam temat:

Zdrowie zażywanie lekarstw

Odpowiedzi

avilla1209
tak jak pisze naulotce
xkasiulax
Najczęściej po jedzeniu............
Pateras
Jak przyjmować leki
Kiedy zażywasz lekarstwa, zwróć uwagę na to, czy powinny być połykane przed czy po jedzeniu, a także, czym je popijać.
Rozgryźć kapsułkę czy połknąć ją w całości? Popić sokiem czy mlekiem? Takich informacji raczej nie znajdziesz w ulotce dołączonej do lekarstwa, a mają duże znaczenie.

- Wszystkie leki najlepiej popijać wodą. Inne napoje mogą osłabić lub wzmocnić ich działanie. Np. antybiotyków nie wolno popijać mlekiem, ponieważ tracą swoją bakteriobójczą moc. Z kolei preparatów na nadciśnienie czy kardiologicznych nie należy łączyć z sokiem z grejprfuta, bo wzmacnia ich działanie, czego skutkiem bywają zaburzenia rytmu serca lub gwałtowny spadek ciśnienia krwi.
- Przestrzegaj zaleceń dotyczących pory przyjmowania leków i spożywania posiłków. Niektóre z nich najlepiej przyjmować podczas jedzenia, inne zaś przed lub po posiłku. Zalecenie "przed jedzeniem" oznacza, że lek zadziała optymalnie, jeśli zażyjesz go na 30-60 minut przed posiłkiem. "Podczas posiłku" - preparat należy zażyć najpóźniej 5 minut po rozpoczęciu jedzenia. "Po jedzeniu" - lek przyjmujemy 30-60 minut po zakończeniu posiłku.

- Zwracaj uwagę na to, co jesz. Jeśli np. przyjmujesz preparaty zawierające żelazo, nie jedz po ich zażyciu rabarbaru i szpinaku przez dwie godziny. Zawierają kwas szczawiowy, który utrudnia przyswajanie żelaza w jelicie. Zwiększa go natomiast witamina C, w którą bogate są owoce cytrusowe.

- Nie zażywaj jednocześnie kilku leków przeciwbólowych lub na przeziębienie. Jeśli zawierają tę samą substancję, możesz ją przedawkować. Ponadto niektórych składników takich preparatów nie należy łączyć, np. paracetamolu i kwasu acetylosalicylowego.

- Nie rozgryzaj drażetek i kapsułek. Po to zawierają osłonkę, żeby lek rozpuścił się dopiero w jelicie cienkim. Natomiast możesz rozgryzać tabletki, jeśli są trudne dla ciebie do połknięcia, bo i tak mają rozpuścić się w żołądku.

- Jeśli zażywasz antybiotyki, stosuj w czasie kuracji, a także po jej skończeniu, preparaty zawierające bakterie probiotyczne , żeby przywrócić prawidłową florę bakteryjną w jelitach.

- Preparaty w kroplach zażywaj na łyżeczce cukru lub w niewielkiej ilości wody. Ich ilość precyzyjnie odmierz kroplomierzem.

- Sprawdzaj w ulotce, czy nie ma informacji, że lek może spowodować fotouczulenie (obrzęk, pokrzywka). Powodują je nie tylko preparaty z dziurawcem, ale także np. niektóre antybiotyki, sulfonamidy, leki obniżające cholesterol.

- Leki w czopkach działają szybciej i silniej niż preparaty doustne. Zawarta w nich substancja aktywna trafia do krwiobiegu, omijając układ pokarmowy. Nie należy ich jednak przyjmować dłużej niż przez miesiąc. Potem trzeba zrobić tygodniową przerwę.


- tyle znalazłem na googlach w jednym z artykułów, mam nadzieję, iż pomogłem (nie wkleiłem linku bo jakoś zawsze mi go skraca) Miłego dnia
Iwona1977
wedlug ulotki
amalka
Sugerują się ulotką bądź zaleceniem lekarza.
Magdzik
Ja zazwyczaj w trakcie jedzenia.
Panterka
Zawsze tak jak jest napisane w ulotce.. Są leki, które trzeba brać przed jedzeniem, są takie po jedzeniu i takie w trakcie.. To na pewno wpływa na wchłanianie ich do organizmu, a leki są różne, więc opieram się na ulotce..
Panterka
Jedynym moim grzechem jest to, że ja ich nie połykam, tylko rozkruszam.. Nie potrafię przełykać tabletek, boję się, że się nimi zakrztuszę, więc nawet tego nie próbuję.. Rozpuszczam w niewielkiej ilości wody, rozgryzam, albo rozkruszam na łyżeczce... chociaż wiem, że się nie powinno.. Ale zawsze też mówię lekarzom o tym, jak mi coś przepisują i zdarza się, że zapisują coś innego...
Magdzik
@Panterka ja bym tego nie tknęła;) Ja za to muszę w trakcie jedzenia, boję się, żeby tabletka w gardle mi się nie zatrzymała(smiech)
clyde22
Magdziu, byle nie zamiast jedzenia. ;) (kciuki)(kciuki)(kciuki)
clyde22
Magdziu, byle nie zamiast jedzenia. ;) (kciuki)(kciuki)(kciuki)
clyde22
Ale dałem czadu. Sorki.
Kasik34
To zalezy od lekarstwa i zalecen.
asiunia83
jakoś nie zwracam na to uwagi
daryjka87poznan
Tak jak pisze na ulotce.
Achcha
To zależy jakie - ja mam tablety do używania na czczo i jak zapomnę rano to już nie biorę wcale niestety.
Ups, chyba coś nie działa. Prosimy, odśwież stronę lub spróbuj ponownie później.