Menu

Zespół Tourette

Jadąc dzisiaj autobusem stał obok mnie mężczyzna koło 40stki z zespołem Tourette. Jego tiki nerwowe nie pozwalały mu na stanie w jednym miejscu. Co chwile się drapał, wykonywał te same ruchy. Ignorowałam to, żeby go nie urazić, ale obserwowałam kątem oka. Widziałam też reakcję innych ludzi: część się gapiła, część udawała że go nie widzi. Sama nie wiedziałam jak się zachować, pomimo że miałam na studiach wykłady o syndromie Tourette.
Jak się zachować, żeby nie urazić takiej osoby?? Znacie osoby z syndronem Tourette'a?

bina
 716  6

Znajdź pytania na ten sam temat:

Zdrowie tik nerwowy nerwy tourette choroba

Odpowiedzi

Pixelka
Zachować się jak w przypadku każdej innej osoby. Nie gapić się nie zwracać uwagi. Po prostu chory człowiek i już. W mojej okolicy mieszka taki pan. Nie jest to miły widok nie powiem.
bina
Masz rację żeby nie gapić się na taką osobę. Tylko że nie chcę tez ignorowac takich osób, bo przecież na pewno poczują się odizolowane, a poza tym na pewno nie chcą żeby się nad nimi żalić!
kosia
@bina: Ale ignorować w jakim sensie? Innych w autobusie chyba ignorujesz prawda? Czy z każdym zamieniasz słówko?
artanis
Ogólnie jeśli chodzi o jakąkolwiek chorobę, która 'rzuca' się w oczy, czy też kalectwo powodują, że nie wiemy jak się zachować. Unikanie wzrokiem takiej osoby też czasem bywa przykre. Ja rzadko jeżdżę autobusami, ale jeśli już to zazwyczaj lekko rozglądam się po ludziach, jak są ubrani itd, czasem można naprawdę fajną inspirację modową w zwykłym autobusie znaleźć... w każdym razie, jeśli z taką osobą zdarzy mi się nawiązać kontakt wzrokowy, bez względu na to czy jest to zdrowa osoba, czy kaleka, zawsze staram się mieć pogodny wyraz twarzy i lekki uśmiech pozdrawiający, ale nie szyderczy.
bina
@kosia: faktycznie większość osób w autobusie ignoruję, ale mówiąc o ignorowaniu chodziło mi raczej o to co @artanis napisała: "Unikanie wzrokiem takiej osoby też czasem bywa przykre."
carla1978
Przyznam się szczerze, że nie słyszałam wcześniej o takiej chorobie. Ja staram się podobnie jak artanis ani nie patrzeć się na takie osoby, ani też nie unikać szczególnie wzrokiem. Bo w obu tych sytuacjach takiej osobie może zrobić się przykro
Ups, chyba coś nie działa. Prosimy, odśwież stronę lub spróbuj ponownie później.