Menu

Zespół Westa

Czy któraś z mamuś zetknęła się z tą chorobą, jeśli tak proszę o info na prw. gdyż mam kilka pytań w związku z tą chorobą

ulenka091987
 1109  3

Znajdź pytania na ten sam temat:

1-3 lat Zdrowie zespół westa dziecko

Odpowiedzi

monka21m
Poszukaj w googlach ;-) Pewnie znajdziesz to co Cię interesuje
ulenka091987
szukałam w googlach, ale nie wszystkie odpowiedzi znalazłam, dlatego pytam tu
korek221
to znalazłam w "wikipedii"

Zespół Westa, który jest odmianą padaczki występującej u dzieci, to jedna z najcięższych diagnoz w obszarze zaburzeń epileptycznych. Rokowania są na ogół niepomyślne, a ta odmiana padaczki jest wyjątkowo lekooporna.

Pierwsze objawy zespołu Westa zaobserwować można już od drugiego miesiąca życia dziecka - najczęściej pojawiają się one między 3 a 9 miesiącem. W 90 % przypadków zespół Westa uaktywnia się w pierwszym roku życia dziecka. Po ukończeniu trzeciego roku zycia zagrożenie mija.
Etiologia zespołu Westa

Przyczyny wystąpienia tej formy padaczki nie są znane. Częściowy wpływ ma genetyczne obciążenie rodzinne (np. występowanie w rodzinie leukodystrofii metachromatycznej). Duży wpływ mogą mieć urazy i choroby matki w czasie ciąży, zespół Westa może też pojawić się jako następstwo zapalenia opon mózgowych i mózgu po porodzie i występować jako dodatkowe zaburzenie przy zaburzeniach chromosomowych. W prawie 40% przypadków wystąpienia zespołu Westa, nie udaje się jednak wskazać przyczyny.
Charakter napadów

Zespół Westa przybiera charakterystyczną formę napadów. Są to skurcze zgięciowe bardzo nagłe i szybkie, czasem również toniczne skłony głowy. Skurcze trwają kilka do kilkunastu sekund i mogą pojawiać się wielokrotnie w ciągu dnia. Taką formę napadów nazywa się "ukłonem ludzi wschodu". Skurczom mięśniowym mogą towarzyszyć inne objawy, takie jak ślinotok, oczopląs, zmiana koloru skóry.
Rokowania

W przypadku zespołu Westa rokowania nie są korzystne - 10% pacjentów umiera, w 25% przypadków dochodzi do porażenia mózgowego. U większości dzieci następuje spowolnienie rozwoju psychoruchowego. W 20% przypadkach zespół Westa przekształca się w inne formy padaczki - np zespół Lennoxa-Gastauta)
Ups, chyba coś nie działa. Prosimy, odśwież stronę lub spróbuj ponownie później.