Menu

Zmiana nazwiska dziecka

Witam wszystkie mamusie:)
Moze jest tu któraś z mam co miała taki problem jak ja?
otóz to chodzi mi o zmiane nazwiska mojej 2letniej córce tylko jest jeden problem który stoi nam na drodze jej biologiczny ojciec nie chce sie zgodzic a zeby zmienic jej nazwisko potrzebuje jego zgody ;( co jest najlepsze wogule jej nie odwiedza ostatni raz był w listopadzie 2013r przypomina sobie o niej jak wypije i zbiera mu sie na zale wtedy wydzwania do mnie co chwileczke nie raz jest to aż nie do zniesienia i musze wyłaczyc telefon jest moze jakies wyjscie z tej sytuacji prócz sądu? ja nie dawno wyszłam za mąż z czego sie bardzo ciesze zmieniłam nazwisko i chcialabym zeby córka miała takie jak my w sierpniu urodze syna chce zeby wszyscy mieli takie samo chce zeby moja rodzina była pełna zeby sie nikt od nikogo nie róznił:) dodam jeszcze ze teraz aktualnie mój mąz wychowuje ze mna córke od 4 miesiąca zycia traktuje ja jak własna córeczke mała tez jest do niego mocno przywiązana Bardzo mi zalezy na odpowiedziach bardzo wam dziekuje

Jukaaa
 591  8

Znajdź pytania na ten sam temat:

1-3 lat Wychowanie zmiana nazwiska

Odpowiedzi

Beki
Najpierw musisz odebrać prawa rodzicielskie biologicznemu ojcu, co się raczej nie uda, bo jednak jakiś kontakt jest skoro ten się nie zgadza na zmianę nazwiska.
Następnie obecny mąż powinien zaadoptować Twoje dziecko i wówczas nazwisko będzie jego.
Tak mi się wydaje.
Ja swojej córce zmieniałam nazwisko na swoje, ale jej ojciec nie żyje. Pisałam podanie do Urzędu Stanu Cywilnego, gdzie wszystko ładnie uzasadniłam.
amalka
Nie w temacie- używaj autokorekty i interpunkcji. Ciężko się czyta takie jedno, dłuuuugie zdanie. Do tego te błędy...

Twoja córka już MA OJCA. Dlaczego chcesz odbierać jej jego nazwisko? W przyszłości sama może wystąpić o zmianę, jeśli takowej zapragnie. Twoje "widzi mi się" nie jest tu argumentem. I jeszcze ta "pełna rodzina" (wow)

Ze strony prawnej- ojciec biologiczny musiałby się zrzec praw do córki, ojczym natomiast dziecię przysposobić.
rozowa82
zgadzam z @amelka
ulenka091987
Jeśli Twoja córka ma nazwisko biologicznego ojca to tak jak dziewczyny piszą(bez sądu się nie obejdzie), jeśli córka nosi Twoje nazwisko możesz to załatwić składając w USC, wraz z mężem oświadczenie, iż chcecie aby dziecko miało zmienione nazwisko na takie jak Ty w tej chwili masz(czyli Twojego męża). Sama to przerabiałam wychodząc za mąż, u mnie na szczęście biologiczny ojciec nie dał nazwiska synowi więc sprawa była prosta.
amalka
A co koleżanka ma do VIPÓW (bankimydlane)
clyde22
(smiech)

To z VIPów, nie z sądów... (pokoj)
Monilla
Hej! Moja siostra była w prawie identycznej sytuacji, pomógł znajomy prawnik. Tak jak dziewczyny piszą - musisz iść z tym do sądu, ale najpierw zastanów się nad tym czego chcesz. Jeśli zmiany nazwiska, na co "tatuś" się nie zgadza, to: "prawomocne postanowienie sądu opiekuńczego upoważniające matkę małoletniego do dokonania zmiany nazwiska dziecka, wydane w postępowaniu nieprocesowym, w którym uczestniczył ojciec dziecka, zastępuje zgodę tego ojca" cytuję za http://www.eporady24.pl/zmiana_nazwiska_dziecka_bez_zgody_ojca,pytania,3,61,3511.html Ale to trzeba uargumentować, ot, tak sąd się nie zgodzi. Też tam o tym piszą. Ale może rzeczywiście masz podstawy do pozbawienia władzy rodzicielskiej, wtedy Twój mąż mógłby nawet córeczkę adoptować. No ale to niełatwo, mojej siostrze się nie udało, chociaż ojciec jej dziecka to kawał drania… Pozdrawiam
Ups, chyba coś nie działa. Prosimy, odśwież stronę lub spróbuj ponownie później.