Menu

żółtaczka noworodkowa

Pyt głównie do mam dzieci, które po porodzie przeszły tą żółtaczkę wymagającą naświetlania. Czy wiecie co było powodem wystąpienia tej żółtaczki czy to po prostu zależy od szczęścia a właściwie od jego braku? Boję się, ze jak mała się urodzi to spotka nas to i będziemy musiały zostać dłużej w szpitalu. Czy to prawda, że częste przystawianie do piersi pomaga bądź nawet zapobiega tej przedłużającej się żółtaczce?

milcia22
 952  16

Znajdź pytania na ten sam temat:

Poród Zdrowie żółtaczka noworodka

Odpowiedzi

avilla1209
ja nie wiem dokladnie co jest jej powodem a nie chce palnac gafy j jak rodzilam mojego syna to widzialam ze kobiety po porodzie przesowaly dzieci pod okno na slonce ze niby jak tak sie robi to zoltaczka nie przychodzi!ale ne wiem jaka pawde w tym jest
avilla1209
ja nie wiem dokladnie co jest jej powodem a nie chce palnac gafy j jak rodzilam mojego syna to widzialam ze kobiety po porodzie przesowaly dzieci pod okno na slonce ze niby jak tak sie robi to zoltaczka nie przychodzi!ale ne wiem jaka pawde w tym jest
avilla1209
Bilirubina we krwi dorosłej osoby to zjawisko zupełnie normalne. Wychwytują ją komórki wątroby i zamieniają w nieszkodliwą (tak zwaną związaną), wydalaną z organizmu wraz z moczem i kałem. Ponieważ wątroba noworodka tego jeszcze nie potrafi, we krwi dziecka przez 10-14 dni utrzymuje się podwyższony poziom bilirubiny. Najwyższy jest w 4-5 dobie życia, potem się zmniejsza. Gdy w surowicy krwi noworodka stężenie bilirubiny zmaleje do 1,5-0,7 mg/dl, można sądzić, że malec uporał się z żółtaczką. Jeśli dzieje się inaczej, oznacza to, że potrzebna jest kuracja.
MamaMaya
moja urodziła sie w 37 tygodniu mozliwe że to dlatego miała żółtaczkę ( bo ona wystepuje praktycznie u wszystkich wcześniaków) która utrzymywała się aż tydzień, po 3 dniach poziom bilirubiny nadal był zbyt wysoki aby wyjśc do domu, a w 4 dniu zamiast od razu mała dac pod lampy to położne zwlekały i w 5 dniu to już w ogóle poziom był kosmiczny i musiałyśmy siedzieć tam az tydzień (zla) w dodatku mała nie chciała ssac piersi za chiny - możliwe że była osłabiona przez tą zółtaczkę.

Przyczyną wzrostu ilości żółtego barwnika we krwi jest rozpad krwinek czerwonych (erytrocytów), które noworodek, po okresie życia płodowego, posiada w nadmiarze. Z rozpadających się erytrocytów jest uwalniany barwnik, który przechodzi szereg przemian w wątrobie, skąd z żółcią dostaje się do jelit i jest wydalany wraz z kałem. Pewna jego część znajduje się w krwi, skąd przez nerki jest wydalany również z moczem. W tym okresie skóra dziecka zabarwia się na kolor żółty (jasno żółty, pomarańczowy, w zależności od ilości barwnika). Jest to proces normalny, zachodzący u każdego noworodka i dlatego nazywa się żółtaczką fizjologiczną. Żółtaczka fizjologiczna występuje u około 50% noworodków donoszonych i zawsze u noworodków urodzonych przedwcześnie.
U części dzieci poziom bilirubiny jest bardzo wysoki i/lub utrzymuje się długo. Przyczyną może być jej nadmierna produkcja (rozpad erytrocytów), choroby wątroby lub też istniejące przeszkody w usuwaniu barwnika z organizmu. W takiej sytuacji mówimy o żółtaczce patologicznej.
Może być ona spowodowana np. niezgodnością grup krwi pomiędzy matką a dzieckiem czy też zakażeniem.

Sposoby zapobiegania


W przypadku żółtaczki fizjologicznej trudno mówić o działaniach zapobiegawczych. Pomocne w przewidywaniu przebiegu żółtaczki fizjologicznej (a także w leczeniu żółtaczki patologicznej) jest wykonywanie w okresie ciąży wskazanych przez lekarza badań (grupa krwi, obecność antygenu Hbs, specyficzne badania wirusologiczne, badania w kierunku zakażenia).
avilla1209
to chyba zalezy o szczescia!bylsmy we 3 na sali i tylko moj nie byl na sloncu i lezelismy 2 doby takze nie wiem!
tymianek
u nam powodem był konflikt serologiczny, ale czy to było wynikiem niezgodności grup głównych , czy czynnika Rh, tego nie wiem , ponieważ pielegniarki namieszały w mojej karcie z moją krwią.
A synek ma i inną i grupę główną i inny czynnik Rh.
Żółtaczka trwała u niego CHYBA z 3-4 dni, przez ten czas był naświetlany.
Karmienie piersią powoduje , że z wątroby szybciej "wypłukuje" się bilirubina, która jest odpowiedzialna własnie za żółtaczkę.
MamaMaya
na 6 dziewczyn z sali tylko 2 dzieci miała zółtaczkę m.in moja (zla)
avilla1209
ja czytalam ze 80%noworodkow
avilla1209
tak zy siak to jest tylko kwestia szczescia!!!trzymamy kciuki
tymianek
za szybko wcisnęłam odpowiedz:
z karmieniem chodzi też o to, żeby dziecko jak najszybiej zaczęło robić brązową kupkę, czyli jak najszybciej pozbyło sie smółki, w której znajduje się bardzo duzo bilirubiny
renata29
Karmienie piersią chyba nie ma tu znaczenia.Nie miałam pokarmu i wyszliśmy w drugiej dobie a na sali leżała dziewczyna,która karmiła piersią,miała dużo pokarmu a jej synek leżał pod lampami już dosc długo.
Magda27
Ja jak urodziłam Marcina to leżałam z nim dwa tygodnie w szpitalu miał bardzo wysoką bilirubinę przez chore uszy...:(((
kaisaa4
pojawienie się żółtaczki u dzieci jest spowodowane zaburzeniem przemiany bilirubiny. może być fizjologiczna, czasem może sie stać procesem chorobowym. na moją trójkę tylko średnia córka przechodziła ale nie była naświetlana, nie wszystkie dzieci są, to zależy od nasilenia sie objawów - żółtej skóry i oczu.
kaisaa4
przystawienie do piersi nie ma tu nic do rzeczy.
tymianek
@ollaj - napisałam, że U NAS był przyczyną konflikt serologiczny, przecież nie zawsze niezgodnośc krwi musi powodowac żółtaczkę. Natomiast U NAS konflikt serologiczby BYŁ powodem żółtaczki.
MamaMaya
jest tak jak pisze @ollaj lepiej zostać dłużej po porodzie niż wracać z domu do szpitala na oddział dziecięcy gdzie właśnie nie ma łóżek dla matek, przecież to dodatkowy stres dla mamy i malucha, po co się tam męczyć, a po drugie wiadomo że są tam dzieci z różnymi chorobami. ale powiem tyle że ten tydzień kiedy leżałam w szpitalu z córką po porodzie był jednym z najgorszych i najdłuższych tygodni w moim życiu, wcale nie umiałam się cieszyć tym że mam nareszcie moje dziecko przy sobie bo tyle stresu mi tam dostarczono że chyba przez całe życie tyle nie zaznałam (pout)
Ups, chyba coś nie działa. Prosimy, odśwież stronę lub spróbuj ponownie później.