Menu

ZWOLNIENIE LEKARSKIE A CIĄŻA

Hej Dziewczyny !

Czy któraś z Was orientuje się w temacie wynagrodzenia w sytuacji, kiedy jestem w ciąży i chciałabym skorzystać ze zwolnienia lekarskiego na opiekę nad chorym dzieckiem. Słyszałam, że można wówczas wziąć max. 60 dni opieki na dziecko i zakład pracy wypłaca wówczas 80 % wynagrodzenia. Mam taką sytuację, że pracowałam na 1/2 etatu do sierpnia, a od września mam cały etat. Chcąc skorzystać ze zwolnienia w związku z ciążą i wykorzystać na faktyczną opiekę nad chorym dzieckiem od stycznia 2011 otrzymałabym wynagrodzenie równe średniej z 12 miesiecy (czyli 8*1/2 etatu + 4*etat). Pomyślałam wobec tego, że korzystniej byłoby gdybym przez 2 mce wzięła zwolnienie - opieka nad dzieckiem i wówczas otrzymałabym 80% obecnego wynagrodzenia. Tylko właśnie nie wiem, czy dobrze myślę i czy w tym przypadku też nie jest tak, że liczą mi średnią z 12 mcy i dodatkowo obcinają jeszcze 20 % wynagrodzenia, czy liczą 80% z całego mojego etatu, na ktorym jestem od września. Jeśli któraś z Was mogłaby mi to wyjaśnić to będę wdzięczna.
dziękuję i pozdrawiam wszystkie NetMamy.
Iza

IZAJAR69
 1094  5

Odpowiedzi

kreskah
wprawdzie nie mogę odpowiedzieć na Twoje pytanie bo się nie znam, ale nie lepiej wziać nie opiekę, tylko zwolnienie od gina albo rodzinnego na siebie? wtedy będziesz mieć 100% płatne,tylko musisz dać zaświadczenie że jesteś w ciąży
IZAJAR69
Hej, tak wiem, tylko w moim przypadku 100 % to nie jest moja obecna pensja, ale śrenia z 12 mcy ! Wyobraź sobie ze jak dostajesz do sierpnia 2010 pensję za 1/2 etatu np 2 tys zł, bo na tyle pracujesz, a od września masz nowe warunki pracy, czyli przywracają ci etat i masz 4 tys zł to nie dostaniesz na zwolnieniu 4 tys zł tylko policzą ci w następujący sposób ( (8*2 tys + 4*4 tys/12 mcy)), czyli dostanę na zwolnieniu dokładnie 2 666 zł. Gdyby jednak okazało się, że za zwolnienie na opiekę nad dzieckiem wypłacają 80 % z kwoty 4 tys zł to byłoby 3 200 zł. I w tym jest rzecz. Ja tylko nie wiem, czy niezależnie od tego czy wezmę zwolnienie na siebie czy na opiekę nad chorym dzieckiem nie policzą mi i tak biorąc średnią z 12 mcy, a dodatkowo jeszcze mi 20 % obetną, jeśli wezmę na dziecko.
avilla1209
z tego co wiem to to 60 dni to jest tylko na ciezko chore dziecko!
Lwiczka
Jesli Miałas cały etat od wrzesnia to Twoje zwolnienie liczy się od wrzesnia-od ostataniej zmiany etatu. Każde przeliczenie do zwolnienia liczy sie od ostatniej zmiany jesli taka zmiana etatu byla jesli nie to calość. Tez tak miałam ostatanio więc jestem na bierząco. Proponuje wziąść zwolnienie na siebie bo najlepiej Ci się opłaca(prezent)
szarotka
Nie orientuje się w tych sprawach, ale polecam Ci FederaForum: http://federa.phorum.pl/viewforum.php?f=29 tam można bezpłatnie zadawać pytania prawnikom, o prawa kobiet w ciąży i na wszelkie tematy okołozdrowotne.
Ups, chyba coś nie działa. Prosimy, odśwież stronę lub spróbuj ponownie później.