Menu

żylaki warg sromowych

Witam Dziewczyny
Jestem w 34 tc. W 29-30 pojawiły się u mnie żylaki sromu (tak naprawdę nie wiedziałam, że coś takiego występuje). Jest to moja druga ciąża po 2,5 roku. Nie wiem też czy mogłam temu jakoś zapobiec :( Nie przytyłam też zbyt wiele, bo tylko ok. 13 kg.
Wiem, że żylaki te wywołuje ucisk macicy na żyłę główną, ale nie wiem czy mogłam temu zapobiec.
Lekarz zaproponował mi połozną, która jest najlepsza w odbieraniu porodow bez nacięcia. Zapisał też leki Cycle3Fort. Myślę więc, że przygotowuje mnie do porodu sn. Czytałam jednak w necie, ze żylaki są przesłanką do cc.
Czy któraś z Was miała taki problem? Chcialabym, zeby zginęły mi do porodu (6 tyg), ale nie wiem, czy to możliwe. Czy któraś rodziła w takiej sytuacji sn, czy tylko przez cc? Zawsze bardzo bałam się porodu, a teraz jestem przerażona!

wiolqa
 33688  8

Znajdź pytania na ten sam temat:

Ciąża zdrowie srom żylaki

Odpowiedzi

kasia13_archiwum
Znalazlam cos takiego:

"Już raz rodziłam, jestem w 30 tygodniu ciąży i dręczą mnie uporczywe żylaki krocza, które już dochodzą do odbytu czy jest jakiś skuteczny sposób, żeby złagodzić te przykre dolegliwości z tym związane, jak będzie się toczył poród skoro wszystko mam opuchnięte? Dziekuję za odpowiedź.

Żylaki to częsta dolegliwość trapiąca kobiety w ciąży. Za ich powstawanie obarcza się podwyższony poziom progesteronu i estrogenu, które powodują większą podatność żył na rozciąganie i jednoczesne zwiększenie przepływu krwi w obrębie miednicy. Nie bez wpływu pozostają geny oraz ogólne zwiększenie objętości krwi ciężarnych. W przypadku żylaków sromu, pojawiających się najczęściej w ostatnich miesiącach ciąży, główną przyczyną ich występowania jest mechaniczny ucisk ciężarnej macicy na dolny odcinek żyły głównej dolnej oraz żył biodrowych. Mimo że tego rodzaju żylaki mogą wyglądać niepokojąco, to powinny samoistnie ustąpić po porodzie. W łagodzeniu objawów pomocne może być leżenie w pozycji Simsa (leżenie na lewym boku z udami podciągniętymi w stronę brzucha, który jest zwrócony do dołu) z poduszką pod pośladkami, leżenie na boku z lekko uniesionymi nogami oraz generalnie unikanie pozycji stojącej i zastępowanie jej siedzącą. Powinna Pani także unikać obcisłej (zwłaszcza w kroku) odzieży, która zaburza odpowiednie krążenie i może spowodować pogłębienie się problemu. Jeśli odczuwa Pani duży dyskomfort z powodu tego rodzaju żylaków, warto, by poinformowała Pani o tym prowadzącego Panią lekarza. Może on przepisać odpowiedni preparat bezpieczny dla Pani dziecka, łagodzący te przykre dolegliwości. Proszę pamiętać, że będąc w ciąży, nie powinna Pani stosować żadnych środków farmaceutycznych (nawet tych dostępnych bez recepty) bez uprzedniego porozumienia się z lekarzem. W przypadku zaawansowanych żylaków sromu, poród drogami natury może okazać się utrudniony, wówczas położnik może zdecydować się na przeprowadzenie u Pani cesarskiego cięcia. "http://www.feminatal.pl/porady_eksperta.html?kat=5
Basia1980
Ja też miałam teraz jestem 6 miesięcy po porodzie i po żylaku ani śladu. Miałam cesarkę, ale też słyszałam, że to kwalifikuje do cc. Mój lekarz powiedział mi, że niekoniecznie i że po pododzie zejdzie. CC miałam ze względu na duże dziecko:)
syla
moja siostra miała straszne żylaki i przy porodzir same popękały i znikneły jej za to lekarz poeiedział że o cc nie ma mowy ponieważ musieli by też poprzecinać wszystkie żylaki dlatego lepszy poród naturalny bo przy wysiłku same pękną i teraz nie ma po nich śladu
wiolqa
Dzięki za odpowiedzi. Też nie wiedziałam, ze coś takiego jest. Oprócz żylaków sromu mogą wystąpić jeszcze żylaki pochwy (no i oczywiście są jeszcze żylaki odbytu i nóg - ale o tych wiedziałam). Pozdrawiam
wiolqa
Dla mam, ktore trafią na ten wątek i bedą miały podobny problem. Dziewięć dni temu urodziłam synka sn, bez nacinania, żylak juz prawie sie wchłonął. Pytalam lekarza, czy moglam jakoś uniknąć tego, zeby nie dostać żylaka. Odpowiedział: niestety nie, chyba, że nie zachodzić w ciążę :)
kika28
Witam!!!Jestem w 28 tygodniu ciąży. Ja też cierpie z powodu żylaków sromu. Na nic innego nie narzekam tylko na te okropne żylaki. Moja mama je miała mam i ja. Dowiedziałam się ze po porodzie znikają to mnie ucieszyło,ale czuję się z nimi okropnie. Ból krocza i opuchnięte wargi. Do lekarza ide w poniedziałek ale ból mi doskwiera i może jakimś domowym sposobem mogę sobie pomóc.
kika28
Witam!!!Jestem w 28 tygodniu ciąży. Ja też cierpie z powodu żylaków sromu. Na nic innego nie narzekam tylko na te okropne żylaki. Moja mama je miała mam i ja. Dowiedziałam się ze po porodzie znikają to mnie ucieszyło,ale czuję się z nimi okropnie. Ból krocza i opuchnięte wargi. Do lekarza ide w poniedziałek ale ból mi doskwiera i może jakimś domowym sposobem mogę sobie pomóc.
Ups, chyba coś nie działa. Prosimy, odśwież stronę lub spróbuj ponownie później.